Chcemy, żeby kultura była dostępna w Polsce dla wszystkich w taki sam sposób - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który w piątek podpisał umowę o współprowadzeniu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

Umowa na wspólne prowadzenie łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego została podpisana przez szefa MKiDN Piotra Glińskiego oraz prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego.

"Tego typu działanie jak wsparcie państwa - centralnego budżetu, resortu kultury dla polskiej instytucji kultury o charakterze regionalnym, lokalnym - to jest nasz obowiązek. I to jest wyraz naszej polityki" - powiedział minister Gliński.

"Chcemy, żeby kultura była dostępna w Polsce dla wszystkich w taki sam sposób. (...) filharmonia łomżyńska jest (...) instytucją kultury, która zapewnia wysoką jakość wykonania, wysoką jakoś kultury, a więc tutaj, w Łomży, macie państwo dostęp do kultury na najwyższym poziomie" - zaznaczył wicepremier. Jak dodał, "takie działania, jak dzisiejsze podpisanie umowy o współprowadzeniu ma wzmocnić jeszcze i zapewnić, że tak będzie dalej, i będzie jeszcze lepiej, będą jeszcze większe możliwości dla funkcjonowania instytucji kultury".

"Realizujemy w ten sposób nasz programowy postulat i obowiązek ministra kultury, a mianowicie zasadę zrównoważonego rozwoju i dostępu - i w sensie terytorialnym, i w sensie regionalnym - bo chcemy, żeby cała Polska miała równy dostęp do kultury, ale także w sensie zrównoważonym" - powiedział Gliński. Jego zdaniem, kultura jest również "kołem zamachowym także rozwoju gospodarczego i rozwoju społeczno-gospodarczego". Jak podkreślił, "bez kultury nie ma współczesnego rozwoju społeczno-gospodarczego i nie ma rozwoju zrównoważonego, dlatego cieszę się, że mogliśmy dzisiaj podpisać tę umowę".

"W zeszłym roku ministerstwo kultury podpisało około 10 takich umów z instytucjami kultury w całym kraju, to są np. Filharmonia Rzeszowska czy Filharmonia Szczecińska, w tym roku będzie jeszcze łódzka, ale jest i łomżyńska, więc to się wpisuje w cały nasz program i działania" - podkreślił minister kultury. Przypomniał, że współprowadzeniem zostały objęte dwa zespoły tańca: "Mazowsze" i "Śląsk". Dodał, że w ocenie MKiDN takie działania są "obowiązkiem".

Szef resortu kultury wyjaśnił, jakie instytucje są wybierana na współprowadzenie. "To są instytucje o znaczeniu co najmniej regionalnym, a nawet więcej niż regionalnym, Filharmonia Rzeszowska, którą wsparliśmy, regularnie koncertuje w Wiedniu, łomżyńska Filharmonia Kameralna (...) ma przecież też dokonania z poza państwa regionu i wspaniałe płyty nagradzane chociażby Fryderykami" - dodał.

Jak mówił, już jako minister kultury miał okazję być w łomżyńskiej filharmonii i zapoznać się z dorobkiem tej instytucji, więc decyzja o podjęciu współprowadzenia "była łatwa". "Wiedzieliśmy, że to jest instytucja kultury, która zasłużyła na to, żeby otrzymać wsparcie" - podkreślił Gliński.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, wicepremier zaznaczył, że "obowiązkiem państwa jest wzmocnić mecenat dla tych instytucji, które reprezentują wysoki czy bardzo wysoki poziom; mają znaczenie ponadregionalne i olbrzymie znaczenie lokalne". "Robimy to równomiernie, we wszystkich ośrodkach w Polsce" - wskazał.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podkreślił, że budowa Filharmonii Kameralnej oraz Hali Kultury "pokazuje, że miasto Łomża jest ośrodkiem subregionalnym". "Dla nas, w Łomży, otwierają się nowe możliwości dla rozwoju kultury" - mówił Chrzanowski.

Jak przypomniał, w 2017 r. miasto otrzymało 740 tys. zł dla instytucji kultury. "Zrównoważony rozwój w kraju jest realizowany. Kultura nie jest tylko w dużych ośrodkach, w dużych aglomeracjach jak w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi. Bardzo ważne jest, żeby ta kultura docierała do wszystkich obywateli" - ocenił prezydent Łomży.

"Decyzja pana premiera jest dla nas wielkim wyróżnieniem i formą wynagrodzenia nam wieloletnich działań, wieloletniej pracy na rzecz szerzenia kultury muzycznej w naszym środowisku" - powiedział dyrektor filharmonii Jan Miłosz Zarzycki. "Obdarzeni tak wielkim zaufaniem, będziemy nadal z wielkim zaangażowaniem pracować na rzecz wypełniania naszej artystycznej misji" - zaznaczył.

Zgodnie z umową o współprowadzeniu łomżyńskiej filharmonii, od 2018 r. minister kultury przekazywać będzie środki w formie dotacji podmiotowej w wysokości nie mniejszej niż 405 tys. zł rocznie, zaś miasto Łomża przeznaczy środki w formie dotacji podmiotowej w wysokości nie mniejszej niż 1 mln 345 tys. 800 zł rocznie.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży powstała w 1977 roku jako Łomżyńska Orkiestra Kameralna. Dała ponad tysiąc koncertów w kraju i poza jego granicami. Otrzymała również wiele nagród za działalność i wkład w rozwój kultury muzycznej. Uchwałą Rady Miasta w Łomży w dniu 29 października 2008 r. została przemianowana na Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.