Duety miłosne i arie ze znanych oper, operetek i musicali oraz muzyka włoska, wypełnią program koncertu "Nowy Rok w Wiedniu - Ostatki w Krakowie". Podczas ostatkowego wieczoru -13 lutego - w Operze Krakowskiej wystąpią muzyczne pary małżeńskie.

"Karnawał kończymy w tym roku w przededniu Walentynek i dlatego pomyśleliśmy, że skoro mamy u nas kilka muzycznych małżeństw, które pracują z nami – można je zaprosić do udziału w tym koncercie. To będzie też dodatkowa atrakcja dla bywalców opery, bo po raz pierwszy zobaczą występujących razem z małżonkami, znanych w Krakowie solistów" – powiedział dyrektor naczelny Opery Krakowskiej, Bogusław Nowak.

Śpiewające pary, to: Agnieszka i Tomasz Kukowie, Katarzyna i Andrzej Lampertowie, Monika Korybalska i Krzysztof Kozarek, Ewa i Grzegorz Biegasowie, Kristina i Michał Kutnikowie, Małgorzata i Janusz Ratajczakowie.

Artyści wykonają m.in. znane arie i duety miłosne z opery "Madame Butterfly" G. Pucciniego, operetki "Księżniczka czardasza" E. Kalmana czy musicalu "Upiór w operze" A. L. Webbera oraz znane piosenki.

"Ze względu na to, że publiczność bardzo ciepło przyjęła nasze tegoroczne włoskie gale sylwestrowe, w drugiej części ostatkowego koncertu królować będzie lekka muzyka włoska, takie przeboje jak: Volare, Lasciate mi Cantare, Vivo per lei, Caruso. Krótko mówiąc - będzie to dobra muzyczna zabawa w ostatni dzień karnawału" - dodał Nowak.

Gościem specjalnym wieczoru będzie Katarzyna Oleś-Blacha, a wokalistom towarzyszyć będzie Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka oraz reaktywowany na tę okazję zespół muzyczny PIN, Andrzeja Lamperta.

"Jeśli od 10 lat utrzymujemy dobrą frekwencję, to także i dlatego, że stale poddajemy krytyce nasze działania i nie spoczęliśmy na laurach. Ludzie którzy tu przychodzą dobrze wiedzą, że czekają na nich dobre wykonania i ciekawy repertuar" - podkreślił dyrektor opery.

Koncerty Ostatkowe pod hasłem "Nowy Rok w Wiedniu - Ostatki w Krakowie" Opera Krakowska organizuje od 2010 roku.

25 lutego Opera Krakowska wznowi cykl koncertów "Pieśń - Teatr Słowa", w wyjątkowym wnętrzu i akustyce "Komory Jana Haluszki" w Kopalni Soli w Wieliczce. Program wypełnią pieśni i ballady Stanisława Moniuszki.

Opera Krakowska jest także instytucją życzliwą niepełnosprawnym – osobom niewidomym i niedowidzącym oferuje spektakle z audiodeskrypcją, umożliwiającą werbalny odbiór treści wizualnych. Eksperyment pod nazwą "Małopolska. Kultura wrażliwa" jest finansowany i koordynowany przez Województwo Małopolskie.

Najbliższy spektakl premierowy w Operze Krakowskiej odbędzie się 23 marca; wypełnia go dwie włoskie opery - "Pajace" Ruggero Leoncavallo i "Ghiani Schicchi" Giacomo Pucciniego.