Uznani soliści z Polski i zagranicy wystąpią w najbliższą sobotę w Rudzie Śląskiej podczas koncertu finałowego Śląskiego Festiwalu Operetki. Publiczność będzie mogła posłuchać najbardziej znanych przebojów operetkowych i musicalowych, a także „O sole mio”... po śląsku.

Koncert odbędzie się w Miejskim Centrum Kultury. Dobiegający końca festiwal obejmował wydarzenia w różnych miastach regionu. Inicjatorami imprezy jest Fundacja Operetki Śląskiej oraz Orkiestra im. Arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg.

Podczas koncertu finałowego wystąpią: Agnieszka Zabrzeska (sopran) oraz tenorzy: Wojciech Poprawa, Tomasz Maleszewski oraz Sylwester Targosz-Szalonek. Targosz-Szalonek jest również dyrektorem festiwalu. Wykonawcom będzie towarzyszyła Orkiestra im. Arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg, a także Chór Modus Vivendi Cameralis i balet wrocławskiej Sceny Kamienica.

„Będzie to z pewnością prawdziwe święto dla miłośników muzyki wokalno-instrumentalnej, zwłaszcza tych, którzy ogromną sympatią darzą operetkę i musical. Na razie Sylwester Targosz-Szalonek nie chce zdradzać dokładnego repertuaru, wiem jednak, że będziemy mogli posłuchać słynnego +O sole mio+ po śląsku” - zapowiada dyrektorka Miejskiego Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej Katarzyna Furmaniuk.

W trakcie Festiwalu, który rozpoczął się w połowie stycznia, publiczność ma okazję słuchać najpiękniejszych i najbardziej lubianych fragmentów operetek i musicali. Melomani mogli wysłuchać m.in. Aleksandry Okrasy, Anny Dytry, Kałudi Kałudowa, Svetlany Kaliniczenko i Bartosza Jaśkowskiego. Festiwalowe koncerty odbywały się w Rybniku, Wrocławiu i Chorzowie.

Pomysłodawcą wydarzenia jest Targosz-Szalonek, uznany tenor, aktor, dyrygent i reżyser, który koncertował m.in. w Argentynie, Czechach, Niemczech czy Włoszech. Artysta znany jest z różnych muzycznych działań promujących muzykę klasyczną, a zwłaszcza operę i operetkę.

Jak powiedział Targosz-Szalonek, organizatorom zależy, by dzięki współpracy kilku miast stworzyć wydarzenia, które stanie się jedną wizytówek kulturalnych Śląska. W Festiwal angażuje się także światowej sławy tenor Kałudi Kałudow – solista m.in. Staatsoper w Wiedniu czy słynnej mediolańskiej La Scali. Kałudow jest dyrektorem artystycznym Festiwalu. Z kolei kierownictwo muzyczne pełni uznany dyrygent, wieloletni dyrektor Filharmonii Zabrzańskiej Sławomir Chrzanowski.

„Myślę, że Festiwal na stałe zagości w Rudzie Śląskiej, bo bardzo wysoka frekwencja na tego typu koncertach organizowanych w mieście świadczy o zainteresowaniu mieszkańców” - powiedziała prezydent miasta Grażyna Dziedzic. Wiceprezydent Anna Krzysteczko podkreśliła, że nie można dopuścić do tego, by śląska scena operetkowa upadła i odeszła w zapomnienie. „Mam nadzieję, że rudzki finał będzie początkiem większego projektu i operetka na stałe zagości na scenie MCK” - dodała.