Teatr Dramatyczny w Płocku (Mazowieckie) kończy przygotowania do premiery spektaklu „Prawda”, komedii obyczajowej współczesnego francuskiego pisarza i dramaturga Floriana Zellera. Reżyserem przedstawienia jest Jerzy Bończak, a twórcą opracowania muzycznego Hirek Wrona.

Premiera „Prawdy”, historii czwórki przyjaciół, dwóch par, zdrady i kłamstwa, na deskach płockiej sceny odbędzie się 10 lutego. Wydarzeniu towarzyszyć będzie ekspozycja #LOVEPME, czyli wystawa miłosnych pocztówek z pierwszej połowy XX wieku ze zbiorów kolekcjonera Mariana Sołobodowskiego.

„Sztuka jest o tym, czego każdy właściwie człowiek doświadczył, a jeżeli nie doświadczył, to na 99,9 proc. doświadczy, ponieważ takie jest życie” – powiedział Jerzy Bończak, twórca spektaklu, podczas środowej konferencji prasowej w płockim Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego.

Jak przypomniał, Florian Zeller napisał „Prawdę” w 2011 r., mając wówczas 31 lat. „Jak przeczytałem ten tekst, byłem zadziwiony, że tak młody człowiek ma tak bogate doświadczenia damsko-męskie, w różnych konfiguracjach” – przyznał Bończak.

O pracy nad premierowym spektaklem, Sylwia Krawiec, odtwórczyni jednej z ról, powiedziała, że chociaż żaden z bohaterów sztuki nie mówi prawdy, to reżyser wymaga by aktorzy „byli prawdziwi”, by ich emocje i intencje były prawdziwe. „To jest najistotniejsze, że reżyser walczy o to by ta prawda była najważniejsza, żeby widz nam uwierzył” – podkreśliła aktorka.

I dodała: „Cenne jest to, że widz będzie mógł sam sobie odpowiedzieć na pytanie, jaka jest jego prawda, co i na ile rządzi w jego życiu, czy kłamstwo, czy prawda”.

Florian Zeller to francuski pisarz i dramaturg, którego powieści ukazują się w licznych przekładach, a sztuki teatralne wystawiane są na całym świecie, w tym na scenach Londynu i Nowego Jorku. W 2004 r. zdobył prestiżową nagrodę literacką Prix Interallie za powieść „La Fascination du pire”. Jego sztuka „Le Pere” otrzymała Moliere Award w 2014 r., a w rok później była nominowana do Laurence Olivier Award. Do tej nagrody w 2017 r. nominowana została także sztuka „La Verite” - „Prawda”.

W płockiej inscenizacji tej sztuki, w przekładzie Barbary Grzegorzewskiej, wystąpią, oprócz Sylwii Krawiec, także: Hanna Chojnacka-Gościniak, Szymon Cempura i Łukasz Mąka. Autorem scenografii jest Marek Chowaniec.

Na ekspozycji #LOVEPME, która będzie towarzyszyła premierze „Prawdy” w płockim Teatrze Dramatycznym, obejrzeć będzie można kilkadziesiąt pocztowych kart okolicznościowych, wydawanych w pierwszej połowie XX wieku, w tym polskich i zagranicznych.

„Wystawa nie tylko odwołuje się do powoli zanikającego zwyczaju wysyłania pocztówek i listów miłosnych. Ukazuje także obyczajowość danego okresu trafnie uchwyconą w dawnych pocztówkach” – anonsuje płocka scena.

Na ekspozycji prezentowane będą miłosne pocztówki pochodzące z kolekcji Mariana Sołobodowskiego, który posiada w swych zbiorach ok. 3 tys. tego rodzaju okolicznościowych druków. W 2009 r. kolekcjoner otrzymał Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.