Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie przygotowuje „Trans-Atlantyk” w reż. Artura Tyszkiewicza. W roli Gombrowicza wystąpi Przemysław Bluszcz. Premiera 17 lutego na Scenie Głównej.

Polska, Polsce, Polską, w Polsce, o Polsko… Polska wymieniana na dziesiątki sposobów jest obsesją bohaterów „Trans-Atlantyk” i jej autora a zarazem narratora, Witolda Gombrowicza.

Powieść, jedna z najsłynniejszych w naszej literaturze XX wieku, nie powstałaby, gdyby Gombrowicz (w lipcu 1939 roku) nie wsiadł na statek "Chrobry" do Argentyny, a wysiadłszy w Buenos Aires odmówił powrotu do ojczyzny objętej wojną. Swoje przygody świeżo upieczonego emigranta opisał w książce, która do dziś jest kością niezgody między „prawdziwymi Polakami” a tymi, którzy nie widzą powodu, żeby przed Polską wyłącznie bić pokłony. Czy Ojczyzna - ziemia ojców - musi być dla Polaka rzeczywiście tym, co najważniejsze? A może powinno się stworzyć jakąś Synczyznę - Polskę młodej przyszłości, wyzbytą starych grzechów Polaków Sarmatów? Statek „Polska” w spektaklu Artura Tyszkiewicza od wieków zarazem płynie i stoi w miejscu. Nasza pycha i nasza małość, tromtadracja i szlachetność kręcą nim w kółko, a my na nim, aż do zawrotu głowy.

„Trans-Atlantyk” w reż. Artura Tyszkiewicza | Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie

Występują:

Gombrowicz - Przemysław Bluszcz,

Cieciszowski - Tomasz Schuchardt,

Poseł - Artur Barciś,

Podsrocki - Rafał Fudalej,

Pułkownik - Tadeusz Borowski,

Baron - Bartłomiej Nowosielski,

Pyckal - Dariusz Wnuk,

Ciumkała - Artur Janusiak,

Gonzalo - Krzysztof Dracz,

Tomasz - Krzysztof Gosztyła,

Ignac - Mateusz Łapka,

Horacy - Wojciech Michalak,

Panna 1 - Julia Konarska,

Panna 2 - Katarzyna Ucherska.

Spektakle: 18, 20-23 lutego, 10, 11, 13 marca br.