Na dużej scenie Teatru Ludowego odbędzie się premiera spektaklu "Sędziowie" Stanisława Wyspiańskiego, w reż. Małgorzaty Bogajewskiej - dyrektor Teatru Ludowego. Spektakl powstał w ramach projektu kulturalnego "Kraków miasto Stanisława Wyspiańskiego".

"To dramat o którym można powiedzieć, że jest to arcydzieło. My tylko próbujemy się z nim zmierzyć - jesteśmy w pełni wierni tekstowi Wyspiańskiego. Łączy on w sobie bardzo wiele rzeczy: to niejako +podróż w głąb piekła+, tekst o tym, jak się rodzi grzech w człowieku i którędy przebiega - w którym momencie zło zaczyna nami władać i jak niepostrzeżenie to się dzieje" – powiedziała PAP reżyserka spektaklu Małgorzata Bogajewska, dyrektor Teatru Ludowego w Krakowie.

"Sędziowie" to ostatni dramat Wyspiańskiego, wystawiony w roku 1907, kiedy artysta był już śmiertelnie chory - zmarł w listopadzie. Jak czytamy na stronach Teatru Ludowego, pisarz sięgnął po historię rodem ze współczesnej mu kroniki kryminalnej - o zabójstwo ciężarnej służącej zostaje oskarżony syn miejscowego bogacza. W ten wątek kryminalny, obok historii zdrady i dzieciobójstwa, przemocy i przekupstwa, wplecione zostają też wielkie namiętności: miłość kobiety do mężczyzny i ojca do syna. Pospolita zbrodnia nabiera na tym tle rozmiarów greckiej tragedii. Pełna napięcia fabuła przesycona jest elementami grozy i tajemniczości.

"To ostatni tekst Wyspiańskiego, pisany w przeczuciu nadchodzącej śmierci. Jest zarażony jego rozczarowaniem ludźmi, Bogiem, światem i życiem. Może stąd tak wielki potencjał emocji w tym tekście, a jednocześnie jest on napisany niezwykle realistycznie" - dodała Bogajewska.

Reżyserka spektaklu przypomina, że w Krakowie - mieście twórcy trwa teraz "święto Wyspiańskiego". I to jest impuls do podejmowania tematu związanego z twórcą.

Prace nad dramatem "Sędziowie" trwały od października 2017 roku i rozpoczęły się zaraz po wystawieniu pierwszej premiery w nowym sezonie 2017/2018 - przedstawienia "Zahipnotyzuj mnie".

"Przed laty byłam asystentką Krystiana Lupy przy reżyserii +Powrotu Odysa+ w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Tamten spektakl przepełniają monologi, a sztuka +Sędziowie+ to Wyspiański bez wielkich monologów. Sceny są tu krótkie, zwarte, pełne dialogów, wręcz filmowe" – dodała Bogajewska.

W spektaklu występują: Joas - Maja Pankiewic; Jewdocha - Weronika Kowalska; Natan - Cezary Kołacz; Samuel - Jacek Wojciechowski; Jukli - Kajetan Wolniewicz, Dziad - Piotr Pilitowski; Urlopnik - Wojciech Lato; Dziewczyny - Jagoda Pietruszkówna, Anna Pijanowska i Karolina Stefańska. Sędziowie: sędzina - Patrycja Durska, aptekarz - Jan Nosal, nauczyciel - Paweł Kumięga.

Najbliższe spektakle "Sędziów" odbędą się 19, 20 i 21 (premiera) stycznia, na dużej scenie Teatru Ludowego.