Interaktywne urządzenia i inne nowoczesne formy przekazu wprowadzono do stałej ekspozycji w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie (Mazowieckie). Dzięki nowym rozwiązaniom placówka chce przyciągnąć zwłaszcza młodych odbiorców dzieł największego polskiego poety renesansu.

Od środy w Czarnolesie oglądać można wystawę "Jan Kochanowski – duch miejsca, klimat epoki" w nowej odsłonie. W ramach trwającej kilka miesięcy modernizacji muzeum zostało wyposażone m.in. w interaktywne stoły i mapy oraz zestawy audiowizualne.

Zdaniem kierowniczki placówki Marii Jaskot, nowoczesne urządzania pomogą w dotarciu szczególnie do ludzi młodych, którzy - jak zaznaczyła - są przyzwyczajeni do edukacji za pośrednictwem nowych mediów.

Udźwiękowienie niektórych sal muzealnych pomaga odtworzyć atmosferę z życia Jana Kochanowskiego. "W sali czarnoleskiej, obok twórczości poety, możemy usłyszeć głosy i dźwięki typowe dla życia dworskiego. W drugiej sali - poświęconej biesiadom humanistycznym w Babinie pod Lublinem - słyszymy fraszki i inne dowcipne utwory" - powiedziała Jaskot.

Z kolei dzięki interaktywnej mapie zwiedzający poznają miejsca, z którymi Kochanowski związany był poprzez naukę, podróże czy działalność publiczną. "Za pomocą jednego kliknięcia zwiedzający trafią np. na uniwersytet w Padwie, we Włoszech, czyli do ważnego miejsca dla rozwoju intelektualnego Jana Kochanowskiego" - podkreśliła kierownik muzeum.

Twórcy wystawy pokazują Jana Kochanowskiego jako człowieka renesansu i jednocześnie Europejczyka. Zwracają uwagę na jego gruntowne wykształcenie i kontakty z zafascynowanymi antykiem humanistami z Włoch czy przedstawicielami francuskiej Plejady, jak Pierre de Ronsard i Joachim du Bellay, którzy upowszechnili używanie języka francuskiego w literaturze pięknej tego kraju.

Zdaniem Jaskot, to właśnie dzięki takim inspiracjom Kochanowski porywał się na dzieła ponad miarę swoich czasów. „Przecież przekład +Iliady+ Homera to nie jest rzecz prosta. A +Odprawa posłów greckich+ była pierwszym takim utworem, który się pojawił w Polsce. Nikt przed Kochanowskim nie eksperymentował w ten sposób literacko” - zauważyła Jaskot. Duży nacisk na wystawie położono także na inne ważne utwory "ojca poezji polskiej": Psałterz Dawidowy, czyli poetycką parafrazę biblijnej Księgi Psalmów oraz Treny.

Modernizacja wystawy "Jan Kochanowski – duch miejsca, klimat epoki" była możliwa dzięki wsparciu przez samorząd województwa mazowieckiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Każdego roku muzeum w Czarnolesie odwiedza ponad 30 tys. osób. Wśród prezentowanych eksponatów największym zainteresowaniem zwiedzających cieszą wydane jeszcze za życia Kochanowskiego pierwsze zbiory jego poezji, oryginalne, masywne drzwi metalowe, pochodzące prawdopodobnie ze skarbca lub lamusa. Cenny jest także dębowy fotel kryty jasnym kurdybanem. Jest on opatrzony rodowym herbem Kochanowskich "Korwin", inicjałami poety i pięciopałkową koroną szlachecką.

Dwór Kochanowskich w Czarnolesie spłonął ok. 1720 roku. Wybudowany na jego miejscu drewniany dworek również spalił się doszczętnie w 1863 roku. Budynek obecnej siedziby muzeum pochodzi z końca XIX stulecia. W miejscu, gdzie w XVI wieku miał stać dwór Kochanowskich, wznosi się dziś neogotycka kaplica z połowy XIX stulecia. Muzeum otacza 10-hektarowy park.