Festiwal organizuje lubelska Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza, w której działają ukraińscy studenci, przedstawiciele mniejszości ukraińskiej oraz Polacy zainteresowani Ukrainą. Początkowo prezentacje kultury ukraińskiej odbywały się w ramach festiwalu "Mikołajki Folkowe", od 2010 r. są samodzielną imprezą.

"Chcemy zbliżać Ukraińców i Polaków. W pewnym sensie wyciągamy rękę do mieszkańców Lublina, chcemy im pokazać, że jesteśmy otwarci, przyjaźni, a kultura ukraińska jest warta poznania” – powiedziała współorganizatorka festiwalu Anna Tymiec.

"W Lublinie studiuje kilka tysięcy Ukraińców, coraz więcej ludzi z Ukrainy przyjeżdża i pracuje tu. Jedni zostają na kilka lat, po czym wracają, inni układają sobie życie tutaj. Warto wzajemnie się poznawać" – dodała Tymiec.

Festiwal rozpocznie się od wernisażu wystawy fotograficznej "Everyday Eastern Europe", na której prezentowane będą zdjęcia dokumentujące odbudowę miejsc zniszczonych przez wojnę na Ukrainie. Ich autorami są młodzi ludzie, wolontariusze, którzy uczestniczyli w projekcie "Budujemy Ukrainę Razem", mającym na celu pomoc Ukraińcom doświadczonym przez rosyjską agresję. Zaplanowano spotkanie z wolontariuszami, którzy opowiadać będą o swojej pracy.

Koncertować będą popularne na Ukrainie zespoły muzyczne. Grupa "Odyn w kanoe" ze Lwowa zaprezentuje utwory w stylu indie-pop. Zespół istnieje od 2010r., występował już m.in. w Pradze, Londynie, Paryżu i Moskwie. W ubiegłym roku wydał pierwszy studyjny album, obecnie jego członkowie pracują nad następnym, który ma się ukazać jeszcze w tym roku.

Wystąpi też rockowa grupa "Tik Tu" z Tarnopola, nawiązująca do motywów folkowych. Zaprezentuje m.in. utwory ze swojej debiutanckiej płyty "Shuma" nagranej w ubiegłym roku.

Podczas warsztatów artystycznych będzie można zapoznać się z tradycyjnymi tańcami i strojami ukraińskimi oraz spróbować samodzielnie wykonać pleciony pasek noszony przez dziewczęta na Ukrainie do haftowanych bluzek, nazywany harasivok.

Otwarta będzie wystawa fotografii uczniów z Lublina, Lwowa i Łucka pod hasłem "Obrazy mojego miasta". Zaprezentowany zostanie film dokumentalny "Lublin wielokulturowy" zrealizowany przez ukraińskich wolontariuszy, przedstawiający życie i problemy mniejszości narodowych w Lublinie. Dla lubelskiej młodzieży szkolnej przygotowano konkurs wiedzy o Ukrainie pod hasłem "Ukraina – terra (in)cognita".

Festiwal potrwa do niedzieli.