Na krakowskim Placu Matejki się zaczęło. Wtedy paru moich przyjaciół zostało tam pobitych i aresztowanych - tak o obchodach Święta Niepodległości w 1979 roku, w Krakowie opowiadał PAP Adam Kalita. Wszyscy mieliśmy nadzieję, że zmienimy Polskę - dodał były opozycjonista.

"W PRL-u, pierwszy raz ze Świętem Niepodległości miałem do czynienia w 1979 roku. To jest mój początek działalności w opozycji" - wspominał krakowski opozycjonista.

Opowiadał również, jak tego roku wyglądały obchody Święta Niepodległości. "Braliśmy udział w mszy, szliśmy pod pomnik Grunwaldzki na Placu Matejki. Po mszy jeszcze był spokój, dopiero na Placu Matejki się zaczęło. Wtedy paru moich przyjaciół zostało tam pobitych i aresztowanych".

Później - jak opowiadał Adam Kalita - w 1980 i w 1981 roku był "karnawał Solidarności", w związku z tym można było świętować "normalnie". Kalita pamięta, że na te uroczystości przychodziło mnóstwo ludzi. "Wszyscy mieliśmy nadzieję, że zmienimy Polskę" - podkreślił opozycjonista.

Podczas stanu wojennego w dniu 11 listopada również organizowano manifestacje. "Nie były już tak masowe, ale zawsze ta garstka wytrwałych przychodziła i wielu z nich przychodzi do dzisiaj" - opowiadał Adam Kalita.

Jego zdaniem, o ile w 1980 r. i 1981 r. władza "raczej była w defensywie, w związku z tym nie prowadziła represyjnych działań", to "w stanie wojennym już oczywiście litości nie było". Kalita przypomniał, że "zawsze 11 listopada władza robiła wszystko, żeby jak najbardziej ograniczać manifestacje".

Po raz ostatni manifestacje niepodległościowe zostały rozpędzone przez milicję w 1988 r., w 70. rocznicę odzyskania niepodległości.

"Optymistyczne jest to, że wielu z ludzi, którzy przez ten cały okres chodzili na te manifestacje, chodzi do dzisiaj z dziećmi, a nawet z wnukami, tak że miło nam się spotykać już w wolnej Polsce 11 listopada" - podsumował opozycjonista.

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez nasz kraj niepodległości w 1918 r., po 123 latach zaborów. Święto to zostało ustanowione ustawą z 1937 r., zniesione zostało w 1945 r. Przywrócone jako święto państwowe ustawą sejmową w 1989 roku. Obecnie jest dniem wolnym od pracy, uroczyście świętowanym w całym kraju. Centralne obchody, w których uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz państwowych, są organizowane przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie.