statystyki

Big data, czyli jeszcze większa władza silnych nad słabymi

autor: Piotr Kofta03.11.2017, 07:25; Aktualizacja: 03.11.2017, 10:06
big data, algorytm, technologia, internet, cyberbezpieczeństwo

A jeśli w niedalekiej przyszłości sztuczna inteligencja przejmie kontrolę nad obróbką i interpretacją danych wytwarzanych przez ludzkość? Gdyby tak się stało, dwie rzeczy są pewne: po pierwsze, SI będzie nad nami sprawować władzę absolutną. Po drugie, definitywnie przestaniemy rozumieć świat, w którym żyjemy, straciwszy kontrolę nad własnym losem. Ale projekt tej katastrofy został już wdrożony.źródło: ShutterStock

KSIĄŻKI | Co to znaczy sprawować nad kimś władzę? Ten, kto ma władzę, może w sposób uprawniony zmuszać innych do określonego postępowania, niejednokrotnie wbrew ich interesom i poglądom, może też kontrolować, czy jego polecenia są wykonywane, i karać za nieposłuszeństwo. Brzmi to raczej nieprzyjemnie, chociaż stanowi podstawę społecznego ładu. Kluczowym terminem kryjącym się w cieniu tej definicji jest legitymizacja, czyli, innymi słowy, kwestia tego, skąd władca czerpie wspomniane uprawnienia do sprawowania władzy, oraz tego, w jakich granicach wolno mu się poruszać bez przekraczania tych uprawnień.

W epoce zaawansowanych technologii przetwarzania wielkich zbiorów danych (big data) konwencjonalne rozumienie demokratycznej władzy jako pewnego neutralnego mechanizmu biurokratycznego mającego zdolności samonaprawcze – na przykład w postaci wyborów – musi zostać uzupełnione koncepcją nierównowagi informacyjnej: realną władzę sprawuje ten, kto w danym układzie zależności ma większą wiedzę.

A teraz zastanów się, drogi czytelniku, nad tym, co wie o tobie Facebook i co ty właściwie wiesz o Facebooku. Facebook zgromadził na twój temat więcej informacji, niż jesteś w stanie sobie wyobrazić. Ty o złożonych algorytmach stosowanych przez Facebooka nie wiesz absolutnie nic.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie