statystyki

Big data, czyli jeszcze większa władza silnych nad słabymi

autor: Piotr Kofta03.11.2017, 07:25; Aktualizacja: 03.11.2017, 10:06
big data, algorytm, technologia, internet, cyberbezpieczeństwo

A jeśli w niedalekiej przyszłości sztuczna inteligencja przejmie kontrolę nad obróbką i interpretacją danych wytwarzanych przez ludzkość? Gdyby tak się stało, dwie rzeczy są pewne: po pierwsze, SI będzie nad nami sprawować władzę absolutną. Po drugie, definitywnie przestaniemy rozumieć świat, w którym żyjemy, straciwszy kontrolę nad własnym losem. Ale projekt tej katastrofy został już wdrożony.źródło: ShutterStock

KSIĄŻKI | Co to znaczy sprawować nad kimś władzę? Ten, kto ma władzę, może w sposób uprawniony zmuszać innych do określonego postępowania, niejednokrotnie wbrew ich interesom i poglądom, może też kontrolować, czy jego polecenia są wykonywane, i karać za nieposłuszeństwo. Brzmi to raczej nieprzyjemnie, chociaż stanowi podstawę społecznego ładu. Kluczowym terminem kryjącym się w cieniu tej definicji jest legitymizacja, czyli, innymi słowy, kwestia tego, skąd władca czerpie wspomniane uprawnienia do sprawowania władzy, oraz tego, w jakich granicach wolno mu się poruszać bez przekraczania tych uprawnień.

W epoce zaawansowanych technologii przetwarzania wielkich zbiorów danych (big data) konwencjonalne rozumienie demokratycznej władzy jako pewnego neutralnego mechanizmu biurokratycznego mającego zdolności samonaprawcze – na przykład w postaci wyborów – musi zostać uzupełnione koncepcją nierównowagi informacyjnej: realną władzę sprawuje ten, kto w danym układzie zależności ma większą wiedzę.

A teraz zastanów się, drogi czytelniku, nad tym, co wie o tobie Facebook i co ty właściwie wiesz o Facebooku. Facebook zgromadził na twój temat więcej informacji, niż jesteś w stanie sobie wyobrazić. Ty o złożonych algorytmach stosowanych przez Facebooka nie wiesz absolutnie nic.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie