Po prawie pięciu latach śpiączki w niedzielę zmarł w Krakowie Marek Pacuła, były dyrektor Piwnicy pod Baranami; miał 72 lata – poinformował PAP Bogdan Micek - obecny dyrektor Piwnicy pod Baranami.

Informacje o dacie i miejscu pogrzebu pojawią się w kolejnych dniach na stronie internetowej Piwnicy pod Baranami.

Marek Pacuła urodził się w 1945 r. w Bochni. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował jako dziennikarz, reżyser, konferansjer, autor tekstów.

Był związany z Polskim Radiem i Telewizją Polską, dla których tworzył audycje, scenariusze, felietony. Współtworzył m.in. radiowe "Spotkania z balladą". Był autorem spektakli kabaretowych m.in. dla Teatru Powszechnego w Łodzi i Teatru Miejskiego w Gdyni.

"Marek był przede wszystkim znakomitym dziennikarzem, przez wiele lat pracował w Radiu Kraków" – przypomniał Bogdan Micek. Podkreślił także, że jako polonista Pacuła doskonale czuł tekst. "Dobierał odpowiednie teksty dla wykonawców i przez wiele lat po śmierci Piotra Skrzyneckiego, od 1997 r. do 2010 r., był szefem artystycznym Piwnicy. Równocześnie prowadził programy kabaretowe zarówno w siedzibie Piwnicy, jak i na zewnątrz – tzn. podczas wyjazdów krajowych i zagranicznych" – powiedział obecny dyrektor Piwnicy pod Baranami.

Jak wspominał, Marek Pacuła był osobą ogólnie lubianą, wspaniale nawiązująca kontakt zarówno z publicznością jak i z artystami. Jego rolą w Piwnicy było także odrzucanie tekstów, co – mówił Micek - mogło się niektórym nie podobać. "Ale taka była jego rola jako szefa kabaretu" – powiedział.