Muzeum Narodowe w Krakowie (MNK) obchodzi 138. urodziny. Z tej okazji w sobotę wszystkie galerie i wystawy, w tym „#dziedzictwo” oraz „Damę z gronostajem” w gmachu głównym, będzie można zwiedzić za darmo – poinformowało MNK.

Krakowskie oddziały Muzeum będą otwarte tego dnia w godz. 10-18. Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem w godz. 10-17. W każdym oddziale będą czekać na widzów dodatkowe atrakcje. Ich szczegółowy plan jest dostępny na stronie internetowej.

Sobotnie święto MNK uświetni koncert „Muzyczny Hołd Tadeuszowi Kościuszce”, który wieczorem rozpocznie się w Galerii Sztuki Polskiej XIX w Sukiennicach, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.

W programie występu znajdzie się nowa aranżacja utworów Tadeusza Kościuszki na skrzypce solo z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej oraz dwie światowe premiery. Pierwszy z premierowych utworów to „Polonaise - Metamorphoses” amerykańskiego kompozytora Johna Sarkissiana, oparty na temacie jednego z polonezów Tadeusza Kościuszki. Drugi to „Polonez” dedykowany Kościuszce przez polskiego kompozytora Romualda Twardowskiego.

Reklama

Program dopełnią „Wariacje na temat własny” H. Wieniawskiego, „Concerto Nocturno” M. Góreckiego, „Orawa” Wojciecha Kilara, „Andante Spianato” i „Wielki polonez Es-dur” Fryderyka Chopina oraz „Adagio” Samuela Barbera. Solistami koncertu będą: pianista Marian Sobula, skrzypek Mariusz Monczak oraz skrzypaczka i altowiolistka Nadia Monczak. Towarzyszyć im będzie orkiestra kameralna Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Bartosza Żurakowskiego.

Muzeum Narodowe w Krakowie zostało powołane do życia w 1879 r. przez Radę Miasta Krakowa. To najstarsze i największe muzeum z przymiotnikiem "narodowe" w nazwie w Polsce.

Do końca I wojny światowej było jedynym wielkim dostępnym dla publiczności muzeum na ziemiach polskich i – jak podaje MNK – do dziś pozostaje placówką o największej liczbie kolekcji, budynków i stałych galerii. Zbiory, nad którymi pieczę sprawuje Muzeum liczą blisko 900 tys. eksponatów, a jego misją jest upowszechnianie sztuki polskiej i zagranicznej.

Muzeum Narodowe w Krakowie obejmuje 10 oddziałów. Główną siedzibą jest Gmach Główny, mieszczący się przy alei 3 Maja, gdzie znajdują się trzy galerie stałe: Galeria "Broń i Barwa w Polsce", Galeria Rzemiosła Artystycznego oraz Galeria Sztuki Polskiej XX wieku. W salach wystaw zmiennych prezentowane są ekspozycje czasowe, ponadto prowadzone są tu zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, organizowane są konferencje, seminaria i szkolenia. W placówce mieszczą się również biura dyrekcji i administracji, biblioteka oraz niektóre pracownie i warsztaty muzealne.

Najstarszym oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie są Sukiennice w Rynku Głównym 3, które zostały wybrane na siedzibę powstającego muzeum w 1879 r.