Dawna siedziba serwisu światowego radia BBC, Bush House, została ponownie otwarta dla mieszkańców Londynu. Od nowego roku akademickiego użytkownikiem budynku jest King's College London, który zorganizował wystawę zdjęć polskiego fotografa Bogdana Frymorgena.

Otwarty w 1935 roku Bush House był przez lata siedzibą kilkudziesięciu redakcji BBC, w tym sekcji polskiej, która nadawała w języku polskim w latach 1939-2005, w tym m.in. przez okres II wojny światowej oraz funkcjonowania polskiego rządu na uchodźstwie w Londynie.

Po wyprowadzce BBC w 2012 roku, przyszłość budynku stała pod znakiem zapytania aż do jego przejęcia w 2015 roku przez sąsiadujący uniwersytet King's College London (KCL) w ramach rozwoju pobliskiego kampusu. Po remoncie, na początku października do budynku weszli pierwsi studenci, nadając mu nowe życie.

Z tej okazji władze uczelni zdecydowały o zorganizowaniu wystawy polskiego fotografa Bogdana Frymorgena, który przepracował w BBC World Service blisko 25 lat jako producent i był wśród osób odpowiedzialnych za ostatni program w historii nadany z Bush House 12 lipca 2012 roku.

Na wystawie znalazło się kilkanaście zdjęć, które przedstawiają piękno budynku, kulisy działania redakcji i ducha wyjątkowego miejsca, które zapisało się w historii brytyjskiego i światowego dziennikarstwa. Fotografie zostały wybrane z szerszego albumu "Bush House - The Tribute", który zawiera także opowieści oraz anegdoty spisane przez byłych i obecnych pracowników BBC World Service.

"W 2012 roku wiedząc, że BBC World Service wyprowadzi się stąd do centrum Londynu, zdecydowałem się na to, żeby po cichu pochodzić po budynku i porobić zdjęcia miejsc i ludzi, myśląc o tym, jako o mojej prywatnej pamiątce po tym miejscu" - wspominał w poniedziałek podczas otwarcia Frymorgen, który jest obecnie korespondentem radia RMF FM w Londynie.

"To było wyjątkowe miejsce: nadająca całą dobę redakcja, w której wszyscy niestrudzenie pracowali pomimo wyjątkowo stresującego środowiska. To koleżeństwo i wspólnotę mogę porównać chyba tylko do tego, jakie tworzy się wśród żołnierzy na polu bitwy" - opowiadał zgromadzonym gościom, w tym wielu byłym dziennikarzom BBC.

Alison Duthie z Instytutu Kulturalnego King's College London tłumaczyła w rozmowie z PAP, że "uczelnia chce budować na historii i dziedzictwie tego wyjątkowego miejsca, które było domem BBC World Service i patrzeć w przyszłość".

"Zadajemy tymi instalacjami pytania o to, jak ludzie wyobrażają sobie przyszłość - swoją i tego budynku - przypominając jednocześnie o tym, co tu się wydarzyło w przeszłości i jak możemy z tego korzystać. (...) Myślę, że wszyscy możemy się wiele nauczyć od BBC World Service (...), a nasz wydział informatyki pracujący nad danymi i sztuczną inteligencją kontynuuje tę historię nadawania i przenosi w nowe pokolenie" - podkreśliła.

Wystawa została zorganizowana w ramach Festiwalu Sztuki oraz Nauk Humanistycznych. Będzie czynna do 28 stycznia 2018 roku.