Otwarty w 1935 roku Bush House był przez lata siedzibą kilkudziesięciu redakcji BBC, w tym sekcji polskiej, która nadawała w języku polskim w latach 1939-2005, w tym m.in. przez okres II wojny światowej oraz funkcjonowania polskiego rządu na uchodźstwie w Londynie.

Po wyprowadzce BBC w 2012 roku, przyszłość budynku stała pod znakiem zapytania aż do jego przejęcia w 2015 roku przez sąsiadujący uniwersytet King's College London (KCL) w ramach rozwoju pobliskiego kampusu. Po remoncie, na początku października do budynku weszli pierwsi studenci, nadając mu nowe życie.

Z tej okazji władze uczelni zdecydowały o zorganizowaniu wystawy polskiego fotografa Bogdana Frymorgena, który przepracował w BBC World Service blisko 25 lat jako producent i był wśród osób odpowiedzialnych za ostatni program w historii nadany z Bush House 12 lipca 2012 roku.

Na wystawie znalazło się kilkanaście zdjęć, które przedstawiają piękno budynku, kulisy działania redakcji i ducha wyjątkowego miejsca, które zapisało się w historii brytyjskiego i światowego dziennikarstwa. Fotografie zostały wybrane z szerszego albumu "Bush House - The Tribute", który zawiera także opowieści oraz anegdoty spisane przez byłych i obecnych pracowników BBC World Service.

"W 2012 roku wiedząc, że BBC World Service wyprowadzi się stąd do centrum Londynu, zdecydowałem się na to, żeby po cichu pochodzić po budynku i porobić zdjęcia miejsc i ludzi, myśląc o tym, jako o mojej prywatnej pamiątce po tym miejscu" - wspominał w poniedziałek podczas otwarcia Frymorgen, który jest obecnie korespondentem radia RMF FM w Londynie.

"To było wyjątkowe miejsce: nadająca całą dobę redakcja, w której wszyscy niestrudzenie pracowali pomimo wyjątkowo stresującego środowiska. To koleżeństwo i wspólnotę mogę porównać chyba tylko do tego, jakie tworzy się wśród żołnierzy na polu bitwy" - opowiadał zgromadzonym gościom, w tym wielu byłym dziennikarzom BBC.

Alison Duthie z Instytutu Kulturalnego King's College London tłumaczyła w rozmowie z PAP, że "uczelnia chce budować na historii i dziedzictwie tego wyjątkowego miejsca, które było domem BBC World Service i patrzeć w przyszłość".

"Zadajemy tymi instalacjami pytania o to, jak ludzie wyobrażają sobie przyszłość - swoją i tego budynku - przypominając jednocześnie o tym, co tu się wydarzyło w przeszłości i jak możemy z tego korzystać. (...) Myślę, że wszyscy możemy się wiele nauczyć od BBC World Service (...), a nasz wydział informatyki pracujący nad danymi i sztuczną inteligencją kontynuuje tę historię nadawania i przenosi w nowe pokolenie" - podkreśliła.

Wystawa została zorganizowana w ramach Festiwalu Sztuki oraz Nauk Humanistycznych. Będzie czynna do 28 stycznia 2018 roku.