Rosyjski pisarz Boris Akunin (Grigorij Czchartiszwili) ogłosił, że ukończył swą ostatnią już książkę z cyklu kryminalnego o detektywie Eraście Fandorinie. Ostatnia część przygód ukaże się w lutym, 20 lat po publikacji pierwszej powieści - "Azazela".

Jak przekazały w poniedziałek media w Rosji, Akunin poinformował na swoim Facebooku, że ostatnia książka z serii "Przygody Erasta Fandorina" została ukończona. Pisarz dodał, że książka wymaga jeszcze wiele pracy redakcyjnej, ale - jak zaznaczył - są to już tylko sprawy techniczne.

"Powieść powinna ukazać się 8 lutego 2018 roku, w 20. rocznicę opublikowania pierwszej książki o Fandorinie, powieści +Azazel+" - zapowiedział Akunin.

Ani tytuł, ani inne szczegóły nowej powieści nie są znane. Jednak w komentarzach zauważa się, iż będzie ona musiała być chronologiczną kontynuacją historii o Fandorinie doprowadzonej wcześniej przez Akunina, w powieści "Czarne miasto", do 1914 roku. Akcja nowej powieści powinna też przynieść wyjaśnienie losu detektywa po tragicznym finale "Czarnego miasta".

Cykl o Fandorinie to kryminały retro, które jednocześnie są grą różnymi konwencjami literackimi. Ich akcja rozgrywa się w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku. W "Azazelu" Fandorin debiutuje jako zaledwie 20-letni, ale błyskotliwy urzędnik policji w Moskwie, któremu udaje się rozwikłać zagadkę pewnej tajnej organizacji. Przygody Fandorina to łącznie 15 książek, przy czym kolejność ukazywania się nie pokrywa się z chronologią wewnętrzną całego cyklu. Niektóre wątki w przygodach Fandorina przeplatają się z innymi powieściami Akunina.

Pisarz zapowiadał wcześniej, że po ukończeniu cyklu kryminalnego o Fandorinie nie zamierza już więcej pisać powieści detektywistycznych, a będzie kontynuował swą "Historię państwa rosyjskiego", wielotomową pracę z dziedziny literatury faktu.

Boris Akunin (ur. 1956) jest rosyjskim pisarzem pochodzenia gruzińskiego. Z wykształcenia japonista (z tego języka pochodzi pseudonim Akunin), początkowo zajmował się tłumaczeniami, ale porzucił to zajęcie na rzecz pisarstwa. Jest autorem bardzo płodnym, napisał kilka dużych cykli powieściowych, w tym pod innymi pseudonimami. Książki Akunina stały się bestsellerami zarówno w Rosji, gdzie trzy z nich zekranizowano, jak i za granicą. Wydawane są także w Polsce.

Akunin należy do tych intelektualistów rosyjskich, którzy krytycznie ocenili aneksję Krymu i politykę prezydenta Władimira Putina. W 2014 roku pisarz wyjechał z Rosji, zapewniając, że nie jest to emigracja, a czasowy wyjazd za granicę.

Kiedy wiosną tego roku w rosyjskim internecie popularność zdobył flash mob, którego uczestnicy opowiadali o najboleśniejszych porażkach zawodowych, Akunin przyłączył się do akcji i wyznał, że pierwsza próba wydania "Azazela" również zakończyła się fiaskiem. Właściciel wydawnictwa ocenił, że we współczesnej Rosji nikogo nie zainteresują opowieści o morderstwach rozgrywających się przed wiekiem.