Koncertem „Na dwa głosy” Opera Krakowska zainauguruje w niedzielę nowy 64. sezon artystyczny 2017/2018. Wieczór będzie poświęcony pamięci solistów krakowskiej operetki: primadonny Iwony Borowickiej oraz pierwszego amanta Janusza Żełobowskiego.

Z kolei pierwsza premiera nowego sezonu w Operze Krakowskiej nastąpi 27 października i będzie to „Norma” Vincenza Belliniego. Spektakl reżyseruje Laco Adamik, kierownikiem muzycznym jest Tomasz Tokarczyk.

Niedzielna inauguracja na scenie Opery jest hołdem złożonym Iwonie Borowickiej i Januszowi Żełobowskiemu.

„Chcemy przypomnieć te dwie wielkie postacie w historii naszego teatru, postacie których już nie ma, ale zajmują najlepsze miejsca w naszych sercach” – zaznaczył dyrektor Opery Krakowskiej Bogusław Nowak.

Jak zapowiedział, soliści, pracujący w Operze i współpracujący z nią, zaśpiewają 10 najpiękniejszych duetów operetkowych Iwony Borowickiej i Janusza Żełobowskiego.

Słynne duety wykonają Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Wioletta Chodowicz, Monika Korybalska, Marcelina Beucher, Tomasz Kuk, Andrzej Lampert, Adam Szerszeń, Adam Sobierajski, Janusz Ratajczak, Łukasz Ratajczak. Wystąpią także studenci i absolwenci Akademii Muzycznej. Orkiestrę Opery Krakowskiej poprowadzi Tomasz Tokarczyk, a gospodarzami wieczoru będą Katarzyna Sanocka i Bogusław Nowak.

Podczas koncertu widzowie zobaczą i usłyszą archiwalne nagrania z występów Borowickiej i Żełobowskiego. W programie wieczoru znajdą się m.in. duety z: „Wesołej wdówki” i „Krainy uśmiechu” Franza Lehara, „Księżniczki czardasza” i „Hrabiny Maricy” Emmericha Kalmana, „Barona cygańskiego” i „Wiedeńskiej krwi” Johanna Straussa oraz piosenki Jana Kiepury.

„Jestem ogromnie wdzięczna Operze Krakowskiej za tę fantastyczną inicjatywę. Janusz Żełobowski wraz z Iwoną Borowicką pozostają w sercach wielu mieszkańców Krakowa, którzy nadal wspominają czasy świetności krakowskiej operetki. Artyści ci przez lata razem występowali i dzielili scenę, teraz spotkają się znowu na afiszu Opery Krakowskiej” - powiedziała Renata Żełobowska-Orzechowska, córka Janusza Żełobowskiego.

Z kolei synowa Iwony Borowickiej Sybilla Borowicka dodała: „Podczas koncertu usłyszymy nie tylko duety, które wykonywali, ale będziemy mogli zobaczyć także fragmenty archiwalnych nagrań z ich koncertów. Cieszę się, że Kraków pamięta”.

Iwona Borowicka (ur. 1929 w Łodzi, zm. w 1984 w Krakowie) na scenie jako śpiewaczka występowała przez 37 lat, z czego 30 spędziła w krakowskiej operetce, gdzie debiutowała tytułową rolą w „Hrabinie Maricy” Kalmana.

Parę z Iwoną Borowicką tworzyła druga gwiazda krakowskiej operetki – Janusz Żełobowski (ur. 1932 w Wilnie, zm. 2016 w Warszawie). Artysta występował w operetce klasycznej, musicalu, komedii muzycznej. Z krakowską sceną związany był w latach 1957-71, później przeniósł się do Operetki Warszawskiej. W operetce zadebiutował w partii Alfreda w „Zemście nietoperza” Straussa.

Spektakl „Norma” Belliniego pojawi się na afiszu Opery Krakowskiej po raz drugi. Podczas krakowskiej premiery jako Normę publiczność zobaczy Katarzynę Oleś-Blachę i Karinę Skrzeszewską, które wystąpią także w partii arcykapłanki i córki Orgwista. W pozostałych rolach usłyszymy m.in. znanego włoskiego śpiewaka Paolo Lardizzone oraz Arnolda Rutkowskiego.

Wśród spektakli, jakie jeszcze w tym roku będą na afiszu Opery Krakowskiej, są: „Teresica – una pasión” w reż. niemieckiego dramaturga, scenarzysty i aktora Freda Apkego; reż. Laco Adamika – „Tannhauser” Ryszarda Wagnera, „Cyganeria” Giacoma Pucciniego i „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki; „Hrabina Marica” Kalmana w reż. Pawła Aignera; oraz spektakl baletowy „Emocje” autorstwa choreografów: Katarzyny Aleksander-Kmieć, Violetty Suskiej i Jacka Tyskiego.

Na krakowską scenę powrócą spektakle dla młodszych widzów, takie jak „Muzyka i magia”, „Opera B/O”, „Dziadek do orzechów”, „Kopciuszek”.