Ruszyła akcja „Kolej na kino z legalnych źródeł”. W pociągach TLK Rataj oraz EIC Tatry kursują wagony, w których podróżni mogą obejrzeć polskie i zagraniczne filmy. Kolejowe kino, które będzie kursować do końca września, to efekt współpracy PKP Intercity i Fundacji Legalna Kultura.

Do Gdańska z Woodym Allenem, do Zakopanego z Andrzejem Chyrą

Pasażerowie pociągu TLK Rataj kursującego na trasie Warszawa - Gdynia - Warszawa oraz EIC Tatry jeżdżącego w relacji Warszawa - Zakopane - Warszawa mogą podróżować w specjalnych wagonach kinowych. Przez całą drogę będą w nich wyświetlane filmy wybrane przez Fundację Legalna Kultura. Widzowie mogą zobaczyć między innymi słynne europejskie produkcje Woody'ego Allena, jak „O północy w Paryżu”, „Vicky Cristina Barcelona” czy „Śmietanka towarzyska”, komedię „Szef” w reżyserii Johna Favreau, „Carte Blanche” z Andrzejem Chyrą i Arkadiuszem Jakubikiem. obsypaną nagrodami polską animację „jak uratować mamę”, evergreen dla widzów w każdym wieku („Mały książę”) czy oparta na faktach historię śpiewaczki, która nie potrafiła śpiewać („Niesamowita Margueritte”).

Podróżni chcący odbyć podróż w wagonie kinowym w czasie zakupu biletu muszą wybrać, że właśnie w tej części pociągu chcą jechać. - wyjaśnia Agnieszka Serbeńska, rzecznik prasowy PKP Intercity. - Mamy nadzieję, że pomysł ruchomego kina spodoba się pasażerom.

Dzięki akcji możemy zachęcić podróżnych do korzystania z legalnych źródeł kultury, gdzie treści są udostępniane zgodnie z prawem i wolą twórców - mówi Szymon Majewski, rzecznik prasowy Fundacji Legalna Kultura. - Dla pasażerów PKP Intercity przygotowaliśmy różnorodny repertuar filmowy. Mam nadzieję, że ,niezależnie od wieku i upodobań, każdy znajdzie coś dla siebie.

Wagony kinowe będą kursowały do końca września, bilety na przejazd nimi można kupić w kasach na dworcach kolejowych i na stronie www.intercity.pl Akcja ma charakter pilotażowy.

Fundacja Legalna Kultura – partner projektu - prowadzi opartą na pozytywnym przekazie kampanię społeczną, zajmuje się edukowaniem w zakresie prawa autorskiego, dostępności legalnych źródeł kultury i zagrożeń związanych z piractwem. Fundacja pokazuje, że kultura to wspólnota twórców i odbiorców. Prowadzi między innymi projekty „W czerni kina”, „Kultura na widoku”, „Otwarte Drzwi Do Kultury”, warsztaty dla uczniów i nauczycieli oraz portal www.legalnakultura.pl, na którym znajduje się jedyna w Polsce Baza Legalnych Źródeł Kultury.

PKP Intercity SA -największy polski operator kolejowy, który łączy centra dużych miast oraz popularne ośrodki turystyczne w kraju, a także umożliwia wygodne podróżowanie w relacjach międzynarodowych. Każdego dnia przewoźnik uruchamia około 350 składów. W 2016 r. z jego usług skorzystało 38,5 mln klientów, czyli o 7,3 mln pasażerów więcej niż rok wcześniej. Najważniejsze wyznaczniki podróżowania z PKP Intercity to: konkurencyjne czasy przejazdów atrakcyjne ceny biletów oraz komfortowy tabor.