Polski pianista Szymon Nehring, wyróżniony na Konkursie Chopinowskim w 2015 r., zagra w warszawskiej Filharmonii Narodowej we wtorek w ramach festiwalu "Chopin i jego Europa". W programie znalazły się kompozycje Feliksa Mendelssohna oraz Fryderyka Chopina.

Nehringowi towarzyszyć będzie Orkiestra XVIII wieku pod dyrekcją Gustavo Gimeno z Luksemburga. W programie koncertu symfonicznego znalazła się III Symfonia a-moll „Szkocka” op. 56 Feliksa Mendelssohna oraz Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina.

Szymon Nehring to jeden z bardziej wyróżniających się pianistów młodej generacji, jest studentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Stefana Wojtasa. Zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. w Jeleniej Górze, Budapeszcie, Petersburgu, Narwie, Żychlinie koło Konina. W 2014 r. sięgnął po najwyższe laury oraz wyróżnienie za wykonanie utworu Chopina na Konkursie im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy, II nagrodę „Premio Akademia" w Rzymie, I nagrodę i wyróżnienie za wykonanie nokturnu Chopina w Poznaniu. Występował jako solista z orkiestrami symfonicznymi w Jeleniej Górze i Tallinie, a także orkiestrami Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej i Lwowskiej.

W 2017 roku zdobył pierwszą nagrodę w 15. Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie Pianistycznym Artura Rubinsteina. Jury przyznało mu także dwie nagrody publiczności, nagrodę Młodego Jury, a także nagrodę za najlepsze wykonanie utworu Chopina oraz Advance Studies Prize – dla pianisty do 22 roku życia. Na festiwalu "Chopin i jego Europa" artysta wystąpił już w 2015 r.

Orkiestra XVIII wieku została założona w 1981 r. przez Fransa Brueggena i grupę jego przyjaciół muzyków. Obecnie składa się z 55 członków z ponad 20 różnych krajów. Pięć razy w roku orkiestra wyrusza w tournée. Artyści, którzy są specjalistami w dziedzinie XVIII- i XIX-wiecznej muzyki, grają na instrumentach historycznych lub ich współczesnych kopiach. Obszerny repertuar nagrany przez Orkiestrę obejmuje dzieła Purcella, Bacha, Rameau, Haydna, Mozarta, Beethovena, Schuberta i Mendelssohna.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wydał serię Chopinowskich nagrań w jej wykonaniu. Jeden z najsłynniejszych wirtuozów gry na flecie prostym Frans Brueggen stał się czołowym ekspertem w wykonawstwie muzyki XVIII wieku. Urodził się w Amsterdamie i studiował muzykologię na tamtejszym uniwersytecie. Został mianowany profesorem Konserwatorium Królewskiego w Hadze już w wieku 21 lat, następnie objął stanowisko Erasmus Professor Uniwersytetu Harvarda oraz Regents Professor Uniwersytetu w Berkeley. Śmierć Fransa Brueggena w sierpniu 2014 r. zakończyła najważniejszy dotychczas etap w dziejach Orkiestry, lecz pełna inspiracji płynącej ze współpracy z Artystą Orkiestra zdecydowała się działać dalej.

Wieczorem w Filharmonii Narodowej odbędzie się koncert kameralny. Wystąpią pianiści: Gabriela Montero Gabriela, laureatka III nagrody XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie; Angela Hewitt, należąca do elity współczesnej pianistyki oraz znany warszawskiej publiczności Alexey Zuev, rosyjski pianista, zdobywca II nagrody na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. S. Prokofiewa.

Publiczność usłyszy również Roberta Cohena, angielskiego wiolonczelistę, zwycięzcę licznych konkursów muzycznych, wybitnego solistę i kameralistę, a także polskiego kontrabasistę Sławomira Rozlacha. W wieczorze wielkiej kameralistyki udział wezmą również dwa kwartety -Apollon Musagète Quartett i Belcea Quartet Belcea Quartet. W programie: Schubert, Schumann, Bach.

Festiwal "Chopin i jego Europa" zakończy się w środę 30 sierpnia.