Laureat Konkursu Chopinowskiego zagra w czwartek na festiwalu "Chopin i jego Europa". W programie występu kanadyjskiego pianisty są Fantazje fortepianowe Chopina i Mozarta.

Charles Richard-Hamelin, zdobywca srebrnego medalu XVII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina oraz nagrody za najlepsze wykonanie sonaty, przyznanej przez Krystiana Zimermana, jest jedną z gwiazd trwającego właśnie XIII Międzynarodowego festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa".

Pianista podczas występu w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej przedstawi program, składający się z Fantazji fortepianowej d-moll KV 397 Walfganga Amadeusa Mozarta oraz Fryderyka Chopina 4 Impromptus -As-dur op. 29; Fis-dur op.36; Ges-dur op.51; Fantazję - Impromptu cis-moll op. posth.

W programie znalazły się też utwory ormiańskiego kompozytora i pianisty Arno Babadżaniana - Elegia pamięci Arama Chaczaturiana, Preludium i Taniec wagarszapacki, Impromptu, Capriccio. Wykonana też będzie Roberta Schumanna I Sonata fis-moll op. 11.

Charles Richard-Hamelin jest jednym z czołowych pianistów swojego pokolenia. Artysta zdobył m.in. II nagrodę Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Montrealu oraz III nagrodę i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie sonaty Beethovena na Międzynarodowym Konkursie w Seulu.

Jako solista koncertował z wieloma renomowanymi zespołami, takimi jak Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii w Poznaniu, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”, Montreal Symphony Orchestra, Toronto Symphony Orchestra, Orchestre Metropolitain de Montreal, Korean Symphony Orchestra, I Musici de Montreal, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej.

Urodził się w Lanaudiere (Quebec, Kanada). Kształcił się pod kierunkiem Paula Surdulescu, Sary Laimon, Borisa Bermana i Andre Laplante’a. W 2011 r. zdobył dyplom licencjacki na Uniwersytecie McGill, a w 2013 magisterium w Yale School of Music. Był stypendystą obydwu tych uczelni.

Ukończył program Artist Diploma w konserwatorium w Montrealu w 2006 r. Obecnie kształci się pod kierunkiem Jeana Saulniera.

Na początku 2016 r. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w ramach serii przedstawiającej najciekawsze osobowości XVII Konkursu Chopinowskiego wydał dwupłytowy album pianisty, na którym znalazły się m.in.: Sonata h-moll, Nokturny op. 62, Polonez-fantazja, Mazurki op. 33, Barkarola Fis-dur.

Tego samego wieczoru o godz. 21. w Sali Koncertowej FN wystąpi Nelson Freire, brazylijski artysta o światowej sławie. W programie jego występu są m.in. utwory Bacha, Schumanna, Stojowskiego i Chopina. Freire należy do ścisłej światowej czołówki wybitnych pianistów; jest zwycięzcą konkursu w Lizbonie, otrzymał międzynarodowe wyróżnienia i odznaczenia oraz regularnie współpracuje z najlepszymi orkiestrami, dyrygentami i zespołami.

XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin o jego Europa" odbywa się w Filharmonii Narodowej i Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie i trwać będzie do 30 sierpnia. Honorowym patronatem objął festiwal prezydent Andrzej Duda, PAP jest partnerem wydarzenia.

Pogram Festiwalu "Chopin i jego Europa" znajduje się na stronie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.