17 wykonawców i zespołów wystąpi na rozpoczynającym się w niedzielę w Gdańsku 9. Festiwalu Solidarity Of Arts. Zaprezentują różnorodne gatunki - od muzyki klasycznej, jazz, po techno. W programie festiwalu są też projekcje filmów oraz instalacje artystów.

Zastępca dyrektora organizującego festiwal Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku Patrycja Medowska powiedziała PAP, że w tym roku Solidarity Of Arts (Solidarność Sztuk), nawiązuje do swoich korzeni, ponownie od 2009 r. goszcząc na terenach po Stoczni Gdańskiej.

„Wracamy do miejsca, gdzie rozpoczęła się polska droga do demokracji. Dzięki temu możemy znów mówić o solidarności i innych wartościach z nią związanych, które gdzieś po drodze zgubiliśmy” – podkreśliła.

Po raz pierwszy w historii Solidarity Of Arts zdecydowano, że festiwal będzie miał swoje hasło przewodnie odnoszące się do różnych wymiarów solidarności. „W tym roku jest to pokój. Nie mamy wątpliwości, że to pojęcie najbardziej pasuje do obecnych czasów. Pokój to najbardziej krucha wartość we współczesnym świecie. Idea, o którą wciąż nie dość wystarczająco się troszczymy” – dodała Medowska.

Reklama

Reklama

Dziewiątą edycję festiwalu zainauguruje w niedzielę rano spacer po Stoczni Gdańskiej, śladami strajku z sierpnia 1980 r. - jego przewodnikiem będzie wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, jeden z organizatorów robotniczego protestu.

W programie tegorocznego Solidarity Of Arts dominuje muzyka. 17 wykonawców i zespołów występować będzie na czterech scenach. Publiczności zaprezentowane zostaną różnorodne gatunki muzyczne: od dub, techno, poprzez muzykę elektroniczną, jazz, klasyczne formy orkiestrowe, aż po fortepianową kameralistykę. Łącznie będzie to ok. 20 godzin muzyki.

W Sali BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie 31 sierpnia 1980 r. podpisano historyczne Porozumienia Sierpniowe, 14 sierpnia z koncertem „Muzyka dla pokoju” wystąpi Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Pawła Przytockiego, w towarzystwie Janusza Wawrowskiego (skrzypce). W repertuarze znajdą się m.in. utwory Andrzeja Panufnika i Dmitrija Szostakowicza.

W kolejnych dniach wystąpią m.in. Mammal Hands (brytyjskie trio inspirujące się gwiazdami jazzu takimi jak John Coltrane czy Miles Davis, ale ich brzmienie to też hołd dla muzyki współczesnej, ambientu i elektroniki), Penguin Cafe (zespół założony w 2009 r. przez Arthura Jeffesa, syna Simona – gitarzysty, kompozytora i lidera avant-popowej Penguin Cafe Orchestry, działającej na brytyjskiej scenie muzycznej w latach 1972-1997), prezentujący muzykę klubową duet Forest Swords, pianista James Heather oraz grupa Echo Collective, która zreinterpretuje płytę „Amnesiac” (2001) rockowej kapeli Radiohead.

Koncert finałowy Solidarity Of Arts odbędzie się 30 sierpnia w ogrodzie zimowym ECS. 70 instrumentalistów, 60 dorosłych chórzystów i chór dziecięcy oraz siedmiu solistów wykona operę „Fidelio” Ludwiga van Beethovena. Zagra Expat Philharmonic Orchestra – orkiestra migrantów i uchodźców z krajów ogarniętych konfliktami. Zespół złożony z muzyków z Syrii, Egiptu, Palestyny, Turcji i Ukrainy, zadebiutował na początku 2016 roku w kościele św. Mikołaja w Rostocku (Niemcy). Artyści wystąpią pod batutą wybitnego dyrygenta Juliena Salemkoura.

Przed tym koncertem nastąpi uroczyste włączenie Gdańska do sieci ICORN (International Cities of Refuge Network), do której należą miasta i regiony, broniące wolności słowa oraz pomagające zachować godność osobistą tym, których życie zostało dotknięte przez wojenne zawieruchy oraz prześladowania.

W części filmowej Solidarity Of Arts zaprezentowane zostaną głównie dzieła z nurtu kina moralnego niepokoju. Wyświetlone będą zarówno filmy fabularne, jak i dokumentalne. W repertuarze będą m.in. "Elementarz" (1976), "Stolarz" (1976) i "Sztygar na zagrodzie" (1978) w reżyserii Wojciecha Wiszniewskiego, "Zapora" (1976) i "Robotnice" (1980) w reż. Ireny Kamieńskiej, "Barwy ochronne" (1976) Krzysztofa Zanussiego, "Indeks" (1977) Janusza Kijowskiego, "Wodzirej" (1977) Feliksa Falka, "Paciorki jednego różańca" (1979) Kazimierza Kutza i "Kobieta samotna" (1981) Agnieszki Holland.

W programie instalacji artystycznych podczas 9. Solidarity Of Arts wystąpi kolektyw Paper Heroes (Karolina Pawłowska i Magdalena Major), interaktywny twórca Robert Sochacki oraz artystki wizualne Kamila Chomicz i Lucyna Koledno.

W cyklu "Etyka solidarności" wykład przedstawi znany amerykański filozof polityki z Uniwersytetu Harvarda, prof. Michael J. Sandel.

Ponadto, w trakcie festiwalu odbędzie się także uroczystość wręczenia Neptunów, przyznawanych od 2006 r. przez prezydenta Gdańska. Laur ten trafia do polskich i zagranicznych twórców, którzy pozostawiają trwały ślad w historii miasta. W tym roku nagrodę tę otrzymają: animator kultury Krzysztof Czyżewski, aktorka Danuta Stenka oraz reżyser Krzysztof Zanussi.