Blisko 600 wojów i rzemieślników z Polski i zagranicy spotka się w najbliższy weekend w skansenie archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła (Podkarpackie). Rekonstruktorzy przypomną życie ludzi w początkach epoki brązu i we wczesnym średniowieczu.

W Trzcinicy odbędzie się 7. edycja Karpackiego Festiwalu Archeologicznego "Dwa Oblicza"; skansen jest oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

"W tegorocznym festiwalu udział wezmą rekonstruktorzy m.in. z Polski, Białorusi, Czech, Ukrainy, Rosji i Słowacji. Dzięki inscenizacjom zobaczyć będzie można codzienne życie naszych przodków" – powiedział w czwartek PAP dyrektor Muzeum Podkarpackiego Jan Gancarski.

Zaplanowano m.in. turnieje łucznicze, na najsprawniejszego woja, konkurs na najbardziej gospodarną białogłowę, pokazy barwienia tkanin, czy odlewania wyrobów z brązu. Odwiedzający skansen obejrzą także widowisko historyczne inspirowane życiem Świętosławy córki Mieszka I oraz rekonstrukcje bitwy z czasów wczesnego średniowiecza.

"Chcemy żeby każdy, kto w najbliższy weekend odwiedzi Karpacką Troję wyjechał stąd bogatszy o wiedzę dotyczącą czasów, w których w Trzcinicy funkcjonował jeden z najpotężniejszych grodów obronnych" - podkreślił Gancarski.

W trakcie festiwalu będzie można również zwiedzić obóz wojów, wysłuchać koncertu muzyki dawnej czy wziąć udział w zapomnianych już grach i zabawach. Uczestnicy festiwalu "Dwa Oblicza" będą mogli też ze znajdującej się w skansenie 40-metrowej platformy widokowej obserwować m.in. Beskid Niski.

W Trzcinicy w latach 2000-1650 przed Chrystusem mieszkała ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi. Potem, między 1650 a 1350 rokiem p.n.e., żyła tam ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony o bardzo wysokim poziomie cywilizacyjnym.

Z kolei między VIII a XI stuleciem w Trzcinicy znajdował się centralny gród jednego z plemion zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę. Najprawdopodobniej został zniszczony w wyniku pożaru u schyłku panowania Mieszka II.

Skansen Karpacka Troja powstał w miejscu, gdzie w latach 90. archeolodzy znaleźli ponad 160 tys. różnego rodzaju zabytkowych przedmiotów i obiektów. Zajmuje powierzchnię ośmiu hektarów, na której znajduje się m.in. ponad 150 m zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 chat oraz dwie bramy prowadzące do grodu.