W środę w Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczną się 51. Sabałowe Bajania. Podczas święta polskiego folkloru zaprezentują się gawędziarze, instrumentaliści i śpiewacy ludowi.
Reklama

„Cała Bukowina Tatrzańska od środy będzie rozbrzmiewać muzyką i śpiewem, ale istotą Sabałowych Bajań jest konkurs gawędziarzy, muzykantów, śpiewaków, drużbów i starostów weselnych. W niedzielę dowiemy się kto wygrał tą szlachetną rywalizację” – powiedział PAP dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury Bartek Koszarek.

„Niech to, co stanowi o bogactwie i różnorodności naszej kultury narodowej, przetrwa następne pokolenia. Niech wciąż na Sabałowych Bajaniach Jan Krzeptowski Sabała, ów niezwykły gawędziarz i muzykant, snuje swoje opowieści ustami tych, którzy tak jak on, nade wszystko umiłował ziemię swoich przodków” – dodał Koszarek.

Pierwszy festiwalowy wieczór rozpocznie spektakl teatralny „Portki” w wykonaniu Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej, a następnie publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w koncercie zespołu New Market Jazz Band.

Ciekawie zapowiada się czwartkowy wieczór, podczas którego w cygańskie rytmy wprowadzi słuchaczy zespół Kałe Bała. Na sobotę zaplanowano degustację potraw regionalnych i zawody strzeleckie „O Sabałową Flintę”.

Kulminacją Sabałowych Bajań będzie sobotni wieczór, tak zwana Sabałowa Noc, podczas której odbędzie się ceremonia pasowania na Zbójnika i Wierchowej Orlicy osób zasłużonych dla kultury ludowej. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Trebunie Tutki i Quintet Urmuli, których połączył projekt „Duch Gór”.

Podhalańscy górale ze słynnej muzykującej rodziny Trebuniów Tutków połączyli swoje siły z góralami z Gruzji, tworząc unikatowe współbrzmienie etnicznych, pasterskich instrumentów z charakterystycznym góralskim śpiewem. Wydana pod koniec ubiegłego roku płyta "Duch Gór" zdobyła uznanie krytyków i słuchaczy europejskich rozgłośni radiowych i znalazła się na prestiżowej liście Transglobal World Music Chart.

Podczas Sabałowych Bajań odbędą się warsztaty artystyczne prowadzone przez twórców ludowych oraz wystawa rękodzieła artystycznego i kiermasz sztuki ludowej.

„Jesteśmy przekonani, że tegoroczne Sabałowe Bajania będące wielkim świętem gwary, śpiewu, tańca, muzyki i sztuki ludowej, organizowane z troską o zachowanie prawdy o kulturze polskiej wsi, nadal będą zaszczepiać przywiązanie do tradycji, a ich kontynuacja będzie świadczyć o pasji, uporze, determinacji w działaniu i potrzebie organizacji tego rodzaju wydarzeń artystycznych” – mówił dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury zapraszając na Sabałowe Bajania.