WYSTAWA | Projekt Nowy poczet władców Polski został zainicjowany w 2004 roku przez Andrzeja Pągowskiego, a tworzy go aż 49 portretów władców Polski, namalowanych przez najwybitniejszego przedstawiciela polskiej szkoły plakatu, profesora Waldemara Świerzego. Trzecią jego odsłonę będzie można zobaczyć w Pałacu Królewskim Muzeum Miejskiego Wrocławia już od 8 sierpnia 2017.
Bolesław Chrobry - autor: Waldemar Świerzy / Media

Oryginały portretów Waldemara Świerzego wraz z opisami historyka Marka Klaty odwiedzający będą mogli porównać z reprodukcjami 42 narysowanych ołówkiem portretów Jana Matejki. Dodatkowo, w części edukacyjnej, przygotowana będzie kolekcja monet, banknotów, znaczków pocztowych i kopert wykorzystujących wizerunki władców Polski.

Wystawa została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Wrocławia. Wernisaż wystawy odbędzie się 7 sierpnia 2017 (poniedziałek) o godz.: 18:00 w Pałacu Królewskim.

Waldemar Świerzy / Media

Geneza projektu

Projekt Nowy Poczet Władców Polski został zainicjowany w 2003 roku przez Andrzeja Pągowskiego. W ramach tej inicjatywy wybitny polski grafik i portrecista –Profesor Waldemar Świerzy, na podstawie najbardziej aktualnej wiedzy historycznej stworzył 49 portretów władców.

Prace organizacyjne, dokumentacyjne i malarskie trwały 10 lat i zakończyły się w listopadzie 2013 roku, kilka dni przed śmiercią Profesora.

Metodologia pracy

Pomysłodawcą, organizatorem i dyrektorem artystycznym projektu jest Andrzej Pągowski, który jest również odpowiedzialny za finansowanie powstania pocztu oraz jego ekspozycji.
Po pozyskaniu środków finansowych do pracy przystępował zespół ekspertów historycznych, którzy na podstawie najnowszej wiedzy historycznej przygotowywali materiały źródłowe.
Gdy charakterystyka władcy była gotowa, do pracy przystępował Waldemar Świerzy. Rezultat jego pracy był konsultowany z Andrzejem Pągowskim. Po akceptacji artystycznej portret wędrował do zespołu ekspertów, którzy opiniowali całość pod kątem realiów epoki. Po uwzględnieniu ewentualnych uwag ekspertów, portret był reprodukowany i archiwizowany.

Zespół

Andrzej Pągowski / Media

Waldemar Świerzy (1931 –2013) – twórca portretów
Artysta grafik, współtwórca Polskiej Szkoły Plakatu, profesor wyższych uczelni artystycznych.
Najwybitniejszy twórca portretów Polaków w ostatnich latach, mający w swoim dorobku portrety znanych aktorów, reżyserów, a także papieża Jana Pawła II, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Sienkiewicza, Marii Curie Skłodowskiej oraz wspaniałej serii „Giganci Jazzu”.

Marek Klat / Media

Andrzej Pągowski – pomysłodawca, dyrektor artystyczny wystawy
Artysta grafik, malarz, autor ponad 1200 plakatów, licznych rysunków satyrycznych, ilustracji, obrazów, scenografii, projektów wydawniczych; animator życia kulturalnego, inicjator i organizator wielu akcji kulturalnych i społecznych (między innymi „Służy do grania, nie do zabijania”, „Patrz jak czytasz. Ilustracje”, „Możesz zdążyć przed rakiem”), uczeń profesora Waldemara Świerzego.

Marek Klat – autor tekstów, koordynator historyczny
Historyk, dziennikarz, scenarzysta filmowy, doktor nauk humanistycznych.
Autor i współautor ponad 60 książek i ponad 800 artykułów o tematyce historycznej.