Z 40 autorami książek z różnych gatunków literackich będzie można się spotkać na rozpoczynającym się w piątek w Gdyni 6. Nadmorskim Plenerze Czytelniczym. Częścią trzydniowej imprezy będzie także kiermasz książki, w którym udział zapowiedziało 70 wydawnictw.

"Przyświeca nam jeden cel, czyli promocja czytelnictwa. Od sześciu lat staramy się zarówno mieszkańcom, jak i chętnie odwiedzającym latem Gdynię turystom, zapewnić liczne atrakcje literackie. Każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Wakacje są przecież najlepszym momentem na to, aby wziąć książkę do ręki i nadrobić wszystkie czytelnicze zaległości" - powiedziała we wtorek PAP Małgorzata Kanownik z firmy Murator EXPO, współorganizatora gdyńskiej imprezy.

Poinformowała, że Nadmorski Plener Czytelniczy cieszy się dużym zainteresowaniem. Według szacunków, w każdej edycji tego wydarzenia, przez trzy dni jej trwania, udział bierze ok. 20 tysięcy osób.

Kanownik podkreśliła, że na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni, jak co roku, będzie okazja do kupna nowości wydawniczych i bestsellerów po promocyjnych cenach, a także możliwość spotkania z ich autorami.

Do Gdyni na spotkania z czytelnikami przyjadą m.in. Hanna Bakuła, kpt. Krzysztof Baranowski, Robert Biedroń, Mariusz Czubaj, Krzysztof Daukszewicz, Jacek Dehnel, Artur Domosławski, Barbara Kosmowska, Nina Majewska-Brown, Jacek Pałkiewicz, Michał Piedziewicz, Agnieszka Pietrzyk, Bernadeta Prandzioch, Marek Przybylik, Stefan Szczepłek oraz Sylwia Zientek.

Rozmowy z pisarzami będą odbywać się na plenerowej scenie przy Bulwarze Nadmorskim, a także w Muzeum Miasta Gdyni i Gdyńskiej Szkole Filmowej.

Na gdyńskim bulwarze swoją ofertę przedstawi 70 oficyn wydawniczych m.in. Agora, Akapit-Press, Bellona, Burda Książki, Czarna Owca, Dom Wydawniczy Rebis, Dwie Siostry, Helion, Iskry, Książkowe Klimaty, Media Rodzina, Muchomor, Muza, Nasza Księgarnia, National Geographic, Prószyński i S-ka, Sonia Draga, Świat Książki, W.A.B, Wydawnictwo MG, Zakamarki, Znak oraz Zysk i S-ka.

W programie tegorocznego Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego są też atrakcje dla dzieci i młodzieży, w tym warsztaty plastyczne oraz rodzinne czytanie bajek.

Nie zabraknie też akcentów muzycznych. Codziennie na scenie występować będzie zespół bluesowy Big Jack. Trio Jacka Siciarka z udziałem saksofonisty Przemka Dyakowskiego.

Zaplanowano także atrakcje dla miłośników kina. W sobotę w Gdyńskim Centrum Filmowym odbędzie się projekcja filmu "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" oraz spotkanie z reżyserem Januszem Majewskim i aktorką Magdą Zawadzką.

Nadmorski Plener Czytelniczy potrwa do niedzieli.