Do końca lipca trwa nabór do 2. Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego, który w dniach 18-23 września odbędzie się w Katowicach. Na zwycięzców czeka nagroda w wysokości 32 tys. zł.

Konkurs wpisuje się w obchodzone w tym roku 40-lecie Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego (jeden z organizatorów), które popularyzuje osobę i twórczość Szymanowskiego. Ponadto w marcu tego roku przypadła 80. rocznica śmierci tego kompozytora.

Zespoły biorące udział w zmaganiach zaprezentują utwory na kwartety smyczkowe samego Szymanowskiego oraz innych kompozytorów europejskich m.in. Józefa Haydna, Aleksandra Tansmana, Antona Berga czy Beli Bartoka. W regulaminie konkursu przewidziano także wykonanie dowolnego utworu skomponowanego po 1945 r. przez kompozytora z kraju pochodzenia zespołu lub - w przypadku zespołów wielonarodowościowych - przynajmniej jednego z członków zespołu. Prezentacje kwartetów mają być otwarte dla publiczności.

Jak powiedziała PAP sekretarz konkursu Aleksandra Żemła, obowiązkowy repertuar nie należy do łatwych. "To sprawia, że przyjeżdżają do nas najlepsi" – dodała.

Najlepsze zespoły otrzymają nagrody pieniężne; zwycięzcom przypadnie 32 tys. zł, a laureatom drugiego miejsca – 24 tys. zł. Oprócz nagród pieniężnych przewidziano też nagrody w postaci zaproszeń do udziału w różnych koncertach, m.in. w Katowicach, Krakowie czy Zakopanem.

Występy muzyków oceni międzynarodowe jury, w skład którego wchodzą przedstawiciele europejskich zespołów. Dyrektorem artystycznym konkursu jest wieloletni skrzypek Kwartetu Śląskiego i wykładowca katowickiej uczelni prof. Arkadiusz Kubica.

Zgłoszenia można przesyłać do końca lipca. Udział w konkursie mogą wziąć zespoły z wszystkim krajów o sumie wieku 120 lat, przy czym jeden członek zespołu może mieć maksymalnie 35 lat. Wiek uczestników brany jest pod uwagę na dzień rozpoczęcia konkursu. Listy uczestników zostaną podane do 10 sierpnia.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2014 r. Wzięły w niej udział zespoły smyczkowe z Polski, Czech i Wielkiej Brytanii. Zwyciężył Sedlacek String Quartet z Czech, a na drugim miejscu uplasował się Jubilee Quartet z Wielkiej Brytanii.

Organizatorami konkursów są Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego oraz Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jednym z patronów wydarzenia jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Obok konkursu dla zespołów smyczkowych, w Katowicach organizowany jest również konkurs kompozytorski dedykowany Szymanowskiemu. Jego druga edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem; nadesłano bowiem 139 prac z 35 krajów.

Obchodzące w tym roku swe 40-lecie Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego powstało w 1977 r. w Zakopanem w willi Atma, w której kompozytor mieszkał w latach 1930-35, a gdzie obecnie znajduje się poświęcone Szymanowskiemu muzeum i siedziba towarzystwa.

Wśród najbliższych wydarzeń wpisujących się w jubileusz wymienić można 40. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem (lipiec/sierpień) oraz Międzynarodową Konferencję Naukową "Karol Szymanowski w kulturze XX i XXI wieku" (październik).

Karol Szymanowski (1882-1937), kompozytor, pianista i krytyk muzyczny, przedstawiciel Młodej Polski, określany jako ojciec polskiej muzyki XX w. Kompozytor skomponował kilkadziesiąt dzieł solowych, kameralnych, symfonicznych i wokalno-instrumentalnych. Jego muzyka na stałe weszła do światowego repertuaru, jest wykonywana i nagrywana przez najlepszych artystów.

29 marca przypadła 80. rocznica śmierci kompozytora.