80 lat temu – 29 marca 1937 r. – zmarł wybitny kompozytor Karol Szymanowski. Z tej okazji w środę w Akademii Muzycznej w Katowicach, której patronuje ten artysta, zabrzmią jego znane dzieła: I Koncert skrzypcowy, Etiuda b-moll oraz 6 pieśni kurpiowskich na chór.

Pierwsze dwa utwory wykona Akademicka Orkiestra Symfoniczna im. K. Szymanowskiego pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka.

Zdaniem prof. Błaszczyka I Koncert skrzypcowy op. 35, który zyskał światowy rozgłos, to obok koncertu Henryka Wieniawskiego jeden z najważniejszych koncertów skrzypcowych autorstwa polskich twórców. "Wszyscy najwięksi, światowej sławy skrzypkowie wykonywali ten koncert, ponieważ uznali, że pod względem wirtuozowskim to jedna z najlepszych (tego typu) kompozycji" - powiedział PAP dyrygent.

Partię solową w koncercie zagra Małgorzata Wasiucionek, która pracuje na katowickiej uczelni.

Młodzi muzycy wykonają także Etiudę b-moll op. 4. "Utwór ten został skomponowany przez Szymanowskiego na fortepian, natomiast Grzegorz Fitelberg tak zauroczył się melodyką tej etiudy, że postanowił ją zinstrumentować, co zrobił w sposób mistrzowski. Etiuda zawsze kojarzy się z jakimś pokazem technicznym, a tutaj mamy lirykę i olbrzymią ekspresją, co tak ujęło Fitelberga" - zaznaczył maestro Błaszczyk.

Z kolei 6 pieśni kurpiowskich na chór mieszany a cappella jest pokłosiem zainteresowania Szymanowskiego muzyką ludową regionu Kurpiowszczyzny. Poszczególne pieśni cyklu to m.in. "Hej, wółki moje", "A chtóz tam puka" i "Panie muzykancie". W środę wykona je Zespół Wokalny Contento Core pod dyrekcją Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej. Partie solowe zaśpiewają: sopranistka Dagmara Kołodziej oraz tenor Krzysztof Hrycyszyn.

Środowy koncert w rocznicę śmierci patrona katowickiej akademii będzie jednocześnie zwieńczeniem tegorocznej, 20. edycji festiwalu "Wieczory z muzyką Karola Szymanowskiego".

Karol Szymanowski (1882-1937) to kompozytor, pianista i krytyk muzyczny, przedstawiciel Młodej Polski, określany jako ojciec polskiej muzyki XX w. Jest uznawany, obok Fryderyka Chopina, za najwybitniejszego polskiego kompozytora.

Szymanowski skomponował kilkadziesiąt dzieł solowych, kameralnych, symfonicznych i wokalno-instrumentalnych. Jego muzyka na stałe weszła do światowego repertuaru, jest wykonywana i nagrywana przez najlepszych światowych artystów.

Szczególnie płodnym okresem w karierze kompozytora były lata 20. XX w. - napisał wtedy kilkanaście utworów m.in. cztery cykle pieśni, cykl miniatur fortepianowych i swoją najbardziej znaną operę "Król Roger" do libretta Jarosława Iwaszkiewicza.

Wraz z trzema innymi polskimi kompozytorami - Ludomirem Różyckim, Apolinarym Szeluto i Grzegorzem Fitelbergiem - Szymanowski założył w Berlinie Spółkę Nakładową Młodych Kompozytorów Polskich, nazwaną "Młodą Polską w muzyce".

Szymanowski - oprócz zagranicznych podróży - często bywał też w Zakopanem, które stało się miejscem szczególnie mu bliskim pod koniec życia, gdy chorował na gruźlicę. Szymanowski wynajmował Willę "Atma", w której dziś mieści się jego muzeum. Pobyty w Zakopanem miały również wpływ na twórczość - artysta chętnie czerpał z motywów podhalańskich.

Kompozytor zmarł 29 marca 1937 r. w Lozannie. Jest pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce w Krakowie. Jego serce spłonęło w 1944 r. podczas Powstania Warszawskiego w kaplicy sióstr sercanek w kościele św. Krzyża.

Twórczość i osobę kompozytora upowszechnia m.in. Towarzystwo Muzyczne jego imienia, które w tym roku obchodzi swe 40-lecie.