21 teatrów z 10 krajów wystąpi podczas rozpoczynającego się w czwartek Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. W ciągu czterech dni na Starym Przedmieściu i Dolnym Mieście pokazanych ma być 60 spektakli.

Organizatorzy - "Plama" Gdański Archipelag Kultury (GAK) i miasto Gdańsk szacują, że Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA każdego roku ogląda ok. 30 tysięcy widzów.

Dyrektor FETY, Szymon Wróblewski podczas konferencji prasowej w Gdańsku poinformował, że 21. edycja festiwalu będzie wyjątkowa, bo głównie pokazane zostaną premierowe spektakle albo wystąpią teatry, które po raz pierwszy przyjadą do Gdańska.

Po raz pierwszy na Festiwalu zobaczymy m.in. teatr Markeliñe z Hiszpanii, Une de Plus z Francji i Whalley Range All Stars z Wielkiej Brytanii.

Z Polski wystąpią teatry: Porywaczy Ciał oraz Biuro Podróży z Poznania, Muzikanty z Gliwic, Gry i Ludzie z Katowic, Szczęście z Krakowa oraz teatry: PIAN, FETA, Razem &Remont Pomp, Barnaby i TeART z Gdańska.

Karolina Pacewicz z GAK powiedziała, że jednym z zespołów, które po raz pierwszy wystąpią w Gdańska jest teatr Markeliñe z Hiszpanii, z Kraju Basków. „Teatr istnieje 20 lat, ale do tej pory nie udało mu się dotrzeć na FETĘ” – dodała. W Gdańsku przedstawi dwa spektakle; jeden z nich tragikomiczny "Carbón Club" opowiadający o klubie znajdującym się przy kopalni będzie pokazany wieczorem w czwartek i piątek. „Będzie to metafora życia w rytmie kabaretu” – powiedziała.

Drugi spektakl hiszpańskiego teatru, nagradzany na wielu festiwalach „Andante” porusza problem ludzi zmuszonych do opuszczenia swego stałego miejsca zamieszkania, uchodźców. W Gdańsku zostanie pokazany kilkakrotnie.

Aleksandra Twardowska z GAK dodała, że po raz pierwszy wystąpi w Polsce teatr z Francji, Une de Plus. „Przedstawi spektakl tajemniczy, malowniczy i też wzruszający” – zachęcała. "Jesteśmy przyzwyczajeni do francuskich teatrów w trochę innym stylu, bardziej hałaśliwym, zaangażowanym politycznie, społecznie a Compagnie Une de Plus stawia na emocje" - dodała.

Po raz pierwszy w Gdańsku będzie można też zobaczyć Whalley Range All Stars z Wielkiej Brytanii, który przedstawi spektakl "Compost Mentis". Najkrótsza charakterystyka spektaklu to: "absolutnie przepiękny absurd w brytyjskim stylu dla widzów w każdym wieku ". "Po raz pierwszy na FECIE będziemy mieli przedstawienie o kompoście, w którym +kwitnie życie+, który +będzie parował+ różnymi myślami" - dodała Twardowska.

Po raz drugi, po ośmiu latach, przyjedzie do Gdańska rosyjski teatr Akhe. Twardowska oceniła, że jest to „fenomenalny teatr na najlepszym, rosyjskim poziomie”. Zaproponuje spektakl "L'ecume des jours" (fr. "Piana złudzeń). "Absolutny surrealizm połączony z rosyjskim aktorstwem i warsztatem teatralnym" - dodała.

Wystąpi też komik o międzynarodowej sławie, Leo Bassi z Włoch, którego można było zobaczyć w Gdańsku - wg. organizatorów - ok. 10 lat temu. "Jego pradziadek, dziadek i ojciec - wszyscy jako klauni - występowali w pewnym momencie w Gdańsku" - powiedziała Twardowska. Bassi pokaże dwa spektakle, w przedstawieniu "Pato Gigante" na Reducie Wyskok na Dolnym Mieście ma wykorzystać wielką, ok. 15 metrową dmuchaną kaczkę. „Jest to symbol konstatacji artysty wobec dzisiejszego świata, trochę wobec polityków” – dodała. W przedstawieniu "Utopia" artysta ma przedstawić swoją filozofię klauna.

Festiwal zakończy w niedzielę późnym wieczorem spektakl niemieckiego teatru Anu "Ovid's Dream". "Cała Reduta Wilk, gdzie odbędzie się spektakl, będzie zaczarowana, powstanie niesamowita scenografia, będzie gra świateł i opowieść w dziewięciu scenach oparta na metamorfozach Owidiusza" - mówiła Twardowska.

„To będzie nietypowy finał FETY, bo zazwyczaj wszyscy spodziewają się na zakończenie najgłośniejszego, największego spektaklu a w tym roku będzie trzygodzinny spektakl wyciszający” – powiedziała Pacewicz.

Dla najmłodszych widzów swoje przedstawienia pokażą m.in. Teatr Barnaby ("Tymoteusz wśród ptaków", "Legendy gdańskie w marionetkach"), Klaun Feliks wraz z teatrem Szczęście oraz Teatr FETA. Organizatorzy zapewniają, że spektakle prezentowane w godzinach od 15 do ok. 22 mogą oglądać też dzieci, po 22 - spektakle wyłącznie dla dorosłych.

Partnerem strategicznym Festiwalu jest firma odzieżowa LPP, która swoją główną siedzibę ma też na Dolnym Mieście. Anna Miazga z LPP podczas konferencji prasowej zwróciła uwagę, że projektanci firmy inspirują się w swojej pracy nie tylko trendami z tzw. „mody dużej, mody z wybiegów” ale bardzo często też z „mody ulicznej”. "Ważnym aspektem FETY jest niepowtarzalny design, charakterystyczny dla sztuki ulicy (...) nietuzinkowe projekty LPP to właśnie efekt bliskiej interakcji projektantów firmy z codziennym stylem, obserwowanym na ulicach miast" - argumentuje firma.

Ze względu na zazwyczaj dużą liczbę widzów zainteresowanych występami organizatorzy radzą, że jeżeli komuś bardzo zależy na zobaczeniu konkretnego spektaklu, to powinien odpowiednio wcześniej zająć sobie miejsce. Niektóre spektakle będą powtarzane kilka razy podczas festiwalu.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA jest jednym z największych i cenionych plenerowych festiwali teatralnych w Polsce i tej części Europy; odbywa się w Gdańsku od 1997 roku.

Festiwal rozpocznie się w czwartek i potrwa do niedzieli. Na spektakle prezentowane na Dolnym Mieście i Starym Przedmieściu - wstęp wolny.