Opowieść o potrzebie podróżowania i wpływie Orientu na codzienność – prapremiera spektaklu "Bzik. Ostatnia minuta" w reżyserii Eweliny Marciniak odbędzie się 9 czerwca w Teatrze Współczesnym w Szczecinie.

Autorski tekst Jana Czaplińskiego powstał na motywach sztuki "Mister Price, czyli Bzik tropikalny" Stanisława Ignacego Witkiewicza i Eugenii Dunin-Borkowskiej.

"Konwencją naszego przedstawienia jest podróż do tropików, która łączy się z pytaniem o zderzenie cywilizacji i dzikości" – powiedziała dziennikarzom w środę reżyser Ewelina Marciniak. Jak dodała, w "tętniącym tematem spektaklu jest odkrywanie przez cywilizację najtrudniejszych instynktów i popędów".

"Zapraszamy widzów do podróży wakacyjnej, dlatego nie planujemy żadnych nieprzyjemnych interakcji. Będzie dużo dobrej zabawy. Wiele zależy w tym spektaklu od aktorów, realizatorów, ale też duża część odpowiedzialności spoczywa na widzach. Nie jest to odpowiedzialność, aby rozumieć i wiedzieć, ale pozwolić się ponieść temu co się wydarza na scenie" – zaznaczyła Marciniak.

Autor scenariusza Jan Czapliński powiedział, że "Bzik. Ostatnia minuta" to tekst nowy, nawiązujący do dramatu Witkiewicza, ale też do realizacji Grzegorza Jarzyny z 1997 r. w warszawskim Teatrze Rozmaitości. "Tworzymy spektakl, który odnosi się do tradycji opowieści o Wschodzie. Spektakl Jarzyny +Bzik tropikalny+ był teatralnym przełomem w Polsce. My chcemy ustawić się w tej teatralnej sztafecie" – wyjaśnił.

"Jarzyna w swoim spektaklu sprzed 20 lat wykorzystał tekst Witkacego do melodramatycznej opowieści będącej krytyką mieszczaństwa. My mamy zapędy rewolucyjne. Pytamy się czy nie brakuje nam teatru zaangażowanego, krytycznego" – dodała reżyserka.

Zdaniem dramaturga, sposób w jakim podróżujemy i spędzamy wakacje odzwierciedla związek Zachodu ze Wschodem. "Najprostszą relacją jest zakup wycieczki last minute, ale w przedstawieniu mówimy także o zależnościach gospodarczych i przemysłowych. Odkrywamy tutaj, że to co jest szyte i wytwarzane na Wschodzie towarzyszy nam każdego dnia" – zaznaczył Czapliński.

W spektaklu wystąpi Magdalena Wrani-Stachowska, Adam Kuzycz-Berezowski, Konrad Beta, Maria Dąbrowska, Arkadiusz Buszko, Michał Lewandowski, Wojciech Sandach. Scenografię oraz kostiumy stworzyła Katarzyna Borkowska. Podczas przedstawienia muzykę na żywo wykona Maja Kleszcz i Wojciech Krzak.