Inscenizowane czytania pięciu spośród 30 tekstów przysłanych na konkurs dramaturgiczny znalazły się w programie festiwalu „Strefy kontaktu”, który w piątek rozpoczyna się we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.

Festiwal otworzy spektakl dyplomowy studentów wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej „Poczekalnia Sześć-Dwa-Zero” Marty Guśniowskiej w reżyserii Marka Fiedora.

W kolejnych dniach będzie można obejrzeć i wysłuchać inscenizacji tekstów Wojciecha Kuczoka, Magdaleny Tulli, Agnieszki Jakimiak, Maliny Prześlizgi oraz Sandry Szwarc. „Poszczególne teksty na zamówienie Wrocławskiego Teatru Współczesnego przygotowały teatry z Legnicy, Opola i Wałbrzycha, a reżyserii podjęli się Anna Augustynowicz, Paweł Kamza, Sebastian Majewski, Kamila Michalak i Jacek Poniedziałek” - powiedziała PAP rzeczniczka Wrocławskiego Teatru Współczesnego Tatiana Drzycimska.

Festiwal jest pokłosiem konkursu dramaturgicznego „Strefy kontaktu”, którego organizatorem jest Wrocławski Teatr Współczesny oraz miasto Wrocław.

Autorów do udziału w konkursie zaprasza powołana przez teatr Komisja Artystyczna. Autorzy za napisanie sztuki dostają wynagrodzenie. Nagrodą przyznawaną przez Komisję jest realizacja sceniczna sztuki. Oprócz tego jury konkursu „Strefy kontaktu” przyznaje nagrody ufundowane przez Miasto Wrocław. Ich łączna pula to 100 tys. zł.

Konkurs ma na celu „inicjowanie polskiej twórczości dramatopisarskiej w duchu wielkich wrocławskich autorów – Helmuta Kajzara, Tymoteusza Karpowicza, Tadeusza Różewicza”.

Festiwal „Strefy kontaktu” zakończy się w niedzielę.(PAP)