Z plakatu tegorocznej edycji Brave Kids patrzy na nas dziewczynka o delikatnym uśmiechu, w której oczach można dostrzec dużą wrażliwość i zaciekawienie. Mimo wielu nieszczęść, jakie ją dotychczas spotkały, na jej twarzy widać dużą ufność. To Tahani Mohammad – mała mieszkanka Syrii, która wraz z rodziną ze względu na wojnę musiała uciekać ze swojego kraju.
Autorką zdjęcia jest wrocławianka - Natalia Salloum. Przygotowując projekt artystyczny dla Brave Kids, rozdała dzieciom kartki papieru z prośbą aby napisały coś o sobie.
Tahani napisała tak:
„Nazywam się Tahani. Pochodzę z Syrii, z miasta Ar-Rakka. Tam się urodziłam, wychowałam, chodziłam do szkoły. Stamtąd są moi przyjaciele i rodzina. Po szkole, z przyjaciółmi, bawiliśmy się na podwórku. Bardzo za tym tęsknie. Lubiłam szkołę, lubiłam wolność, którą tam mieliśmy. Kiedy zaczęła się wojna, świat zawirował. Wszystko się zmieniło i straciliśmy grunt pod stopami. Zostawiliśmy nasze małe mieszkanko w Ar-Rakka, szkołę, przyjaciół. Zostawiliśmy wszystko. Moje małe marzenia zostały gdzieś tam, w gruzach. Wyruszyliśmy do Libanu, szukać bezpieczeństwa. Do Libanu, o którym nic nie wiedziałam. Jak tam jest? Co nas tam spotka? Mieszkamy w namiocie. Pracuję na polu ziemniaków. Przeżyłam wojnę, ale nie potrafię się odnaleźć w tej nowej, szarej rzeczywistości”.
Przykład siły każdego dziecka na świecie
Mimo tak trudnych doświadczeń na twarzy Tahani nie ma ani rozpaczy, ani strachu. Raczej ciekawość, co przyniesie kolejny dzień. Mimo trudnych warunków, w jakich obecnie żyje, widać w niej pogodę ducha i dobrą energię. Takie same są dzieci uczestniczące w programie Brave Kids. Silne i odważne, mimo przeciwności, którym muszą sprostać. Już w przyszłym miesiącu przybędą do Polski z różnych stron świata. Zatrzymają się w Warszawie, Wrocławiu, Wałbrzychu, Przemyślu, Białymstoku i Obornikch Śląskich. Zamieszkają u polskich rodzin, które cały czas mogą się zgłaszać.
W tym roku gościć będą również w Koszycach na Słowacji i w regionie Samtskhe-Javakheti w Gruzji.
Brave Kids to projekt edukacyjno-artystyczny, który powstał w 2009 r. Umożliwia on spotkanie dziecięcych grup artystycznych z różnych części świata. Dzięki niemu młodzi artyści, często z ubogich środowisk lub doświadczający trudnych warunków życiowych, mają szansę spotkać się, zaprzyjaźnić i rozwijać swoje talenty. W czasie pobytu w Polsce uczestniczą w warsztatach i spotkaniach, a także wymieniają się umiejętnościami artystycznymi na zasadzie „dzieci uczą dzieci”. Przygotowują również niepowtarzalne, widowiskowe spektakle, w których łączą muzykę i taniec z różnych kultur i tradycji.