Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze szykuje na Noc Muzeów niespodzianki, które mają przybliżyć kulturę i sztukę Hiszpanii. Palcówka każdego roku wybiera jakiś kraj lub narodowość na bohatera tejże akcji.

Za nami m.in. noc cygańska, amerykańska, japońska, rosyjska czy choćby ostatnia – grecka. Przyszedł czas na gorącą i słoneczna Hiszpanię – powiedziała PAP rzecznik Muzeum Alicja Błażyńska.

„Każda Noc poświęcona jest kulturze wybranego narodu lub kraju. W tym roku będzie to już dziesiąte wydarzenie tego typu, a przedmiotem naszego zainteresowania stała się Hiszpania z jej wyjątkową sztuką i różnorodną kulturą. To kraj, który dał światu wielu znakomitych artystów, kraj podróżników i odkrywców” – wyjaśniła Błażyńska.

Hiszpania zawładnie muzealnymi salami w Zielonej Górze w najbliższą sobotę od godz. 17 do 24. W tym czasie będzie okazja posłuchać wykładów o wielkich artystach z Półwyspu Iberyjskiego, wiąć udział w warsztatach plastycznych, koncertach muzyki i tańca.

Zabawę w hiszpańskich rytmach rozpocznie spektakl pt. „Kraina Ułudy” w wykonaniu Teatru Terminus a Quo. To widowisko plenerowe nawiązujące bezpośrednio do przygód Don Kichota, nazywanego „rycerzem smętnego oblicza”. „Znajdziemy w tym przedstawieniu także kilka scen, których nie ma w pierwowzorze literackim, ale klimatem i nastrojem doskonale wkomponowują się w myśl Cervantesa” – powiedziała rzecznik.

Tegoroczne warsztaty edukacyjno-plastyczne przybliżą jeden z najbardziej charakterystycznych elementów stroju hiszpańskiego – kryzę. Ten rodzaj fałdowanego kołnierza, szczególnie popularny w XVI i XVII wieku, był oznaką majestatu i zamożności. Początkowo zdobił stroje hiszpańskich szlachciców, a później możnych niemal całej Europy. Robiono go z koronki lub cienkiej, usztywnionej tkaniny i znakomicie prezentował się na tle czarnego stroju.

"Podczas warsztatów ich uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać krótkiego wykładu przybliżającego genezę, funkcję, a także dzisiejsze odniesienia do kryzy w świecie mody. Następnie ze specjalnie przygotowanych materiałów każdy będzie mógł wykonać, przymierzyć i zabrać ze sobą na pamiątkę ten niezwykły kołnierz" - powiedziała rzecznik.

Wykład pt. „Tropem katalońskich surrealistów – Salvadora Dali i Joana Miró” poświęcony będzie wybitnym hiszpańskim artystom, uznawanym za pionierów surrealizmu, jednego z najważniejszych kierunków sztuki XX wieku. Będą też wykłady o Pablo Picasso i hiszpańskich winach.

„Espasja” to tytuł autorskiej prezentacji zielonogórskiej artystki Małgorzaty Bukowicz, dokumentującej jej podróżnicze inspiracje. Swoje hiszpańskie obserwacje i spostrzeżenia zanotowała za pomocą aparatu fotograficznego, uwieczniając życie ulicy, zabytkowe elementy architektoniczne, a nawet graffiti.

Kolejną z propozycji będzie degustacja specjałów kuchni hiszpańskiej przygotowanych przez zielonogórskich uczniów. Na uczestników Nocy Muzeów będą czekały wyśmienite dania kuchni hiszpańskiej takie jak: paella, tapas, croquetas, gazpacho, empanadillas czy chorizo z suszonymi pomidorami i oliwkami.

Uczestnicy wydarzenia będą tez mogli wziąc udział w konkursie wiedzy o kulturze i historii Hiszpanii. „Konkurs przeznaczony jest dla dorosłych chcących zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi wiedzy o historii, kulturze, sztuce czy geografii Hiszpanii. Pojawią się w nim także zagadnienia związane z futbolem, który tak nierozerwalnie utożsamiany jest dziś z krajem drużyn Realu i Barcy” – dodała rzecznik.

To tylko niektóre z propozycji przygotowanych na hiszpańską noc w Zielonej Górze. Oczywiście do dyspozycji będą też wszystkie wystawy stałe i czasowe, m.in. „Jerzy Piotrowicz (1943-1999). W kręgu hiszpańskich mistrzów”, „Miguel W Cervantesie. Teatr cudów” czy ekspozycja „Jacek Malczewski. Prace z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie”.