Jeden z najbardziej rozpoznawalnych, wszechstronnych i lubianych polskich aktorów Jerzy Stuhr został uhonorowany przez organizatorów Solanin Film Festiwalu w Nowej Soli (Lubuskie). 9. edycja imprezy odbędzie się pod koniec sierpnia.

Statuetkę Mocnego Solanina Stuhr odbierze podczas Festiwalu, a publiczność będzie miała okazję do obejrzenia jego filmów i spotkania z aktorem i reżyserem.

Jak poinformował rzecznik Festiwalu Jakub Gibowski Mocny Solanin jest nagrodą przyznawaną za mocne i bezkompromisowe kino, a w szczególności za odwagę, konsekwencję, determinację w tworzeniu autorskiego kina. Ma ona krótszą historię od samego festiwalu, gdyż zaistniała po raz pierwszy w 2012 r.

„Mocny Solanin w tym roku powędruje do Jerzego Stuhra za kreowanie własnego kina, zabieranie głosu w sprawach istotnych, zerkanie na filmowy świat z dystansem i humorem. Za walkę o przyzwoitość, szlachetność i dobro zarówno na scenie, jak i w codziennym życiu. Za niesamowite kreacje aktorskie, które przynoszą zawsze lepszą pogodę na jutro. Za to, że nigdy nie zapomniał, co oznacza być Obywatelem. Za pierwsze i ostatnie skrzypce w filmowej operze, MOC ducha i ciała!” – powiedział PAP rzecznik.

Reklama

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 23-27 sierpnia. Na imprezę przyjadą gwiazdy polskiego kina i estrady, żeby wybrać najlepsze filmy offowe w kraju. W jury zasiądą m.in. Izabela Kuna i Filip Pławiak.

Reklama

O statuetki Solanina 2017 ubiegać się będą 232 filmy w dwóch kategoriach: kina niezależnego i kina offowego.

Tradycyjnie przeglądom konkursowym będą towarzyszyły pokazy pozakonkursowe. Publiczności zostaną zaprezentowane filmy wspomnianego Jerzego Stuhra i obrazy z udziałem jurorów festiwalu. Nie zabraknie filmów krótkometrażowych.

Tradycyjnie festiwal wzbogaci wiele wydarzeń towarzyszących. Wśród nich zaplanowano m.in. Galerię bezdomną i cykl muzycznych imprez w Kaflowym - pubie festiwalowym.

Solanin Film Festiwalu jest organizowany od 2009 r. Obecnie jest uznawany za jeden z największych w kraju przeglądów kina niezależnego. Przez dziewięć lat do konkursów w ramach imprezy zgłoszono ponad 1500 filmów. Do Nowej Soli przyjechało 350 gości i twórców filmowych, a 18 tys. osób wzięło udział w 600 pokazach filmowych.

Według organizatorów, główną grupą odbiorców nowosolskiego Festiwalu stanowią młodzi, kreatywni, pełni pasji miłośnicy kina, ale Solanin trafia do każdego kinomana, bez względu na wiek, wykształcenie czy zawód. Przestrzenią festiwalowa będzie ponownie Nowosolski Dom Kultury.