Obrazy, rysunki i fotografie Davida Lyncha zostaną zaprezentowane podczas 25. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Wystawę otworzy w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu 12 listopada sam artysta.

Informację w tej sprawie przekazali podczas środowej konferencji prasowej dyrektor festiwalu i kurator programowy toruńskiego CSW Marek Żydowicz. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage odbywać się będzie w bydgoskiej Opera Nova od 11 do 18 listopada. Wystawa prac Lyncha w toruńskim CSW będzie jedną z imprez towarzyszących festiwalowi, a jej otwarcie uświetni sam artysta.

David Lynch jest przede wszystkim uznanym reżyserem filmowym, słynącym z kontrowersyjnych obrazów kinowych. W jego dorobku można znaleźć m.in. filmy "Człowiek słoń", "Diuna", "Blue Velvet", "Dzikość serca" czy "Prosta historia" a także serial "Miasteczko Twin Peaks".

W Toruniu zaprezentowane zostaną obrazy olejne Lyncha, akwarele, rysunki, litografie, projekty designu, filmy krótkometrażowe, a także wideoklipy. Dzieła, które zostaną zaprezentowane w toruńskim CSW, pochodzą z kolekcji artysty, jak również galerii amerykańskich, niemieckich i francuskich.

Lynch był cztery raz nominowany do Oscara, zdobył Złotą Palmę Festiwalu Cannes i dwukrotnie nagrodę Cesara. Pierwszy raz odwiedził Polskę w 2000 roku, gdy odebrał Nagrodę dla Reżysera za Szczególną Wrażliwość Wizualną przyznaną przez Festiwal Camerimage.

Wystawę będzie można zwiedzać do 25 lutego 2018 r.