Studencki Komitet Solidarności powstał dokładnie 40 lat temu w reakcji na śmierć 24-letniego studenta polonistyki UJ Stanisława Pyjasa. 15 maja 1977 r rano w kościele oo. Dominikanów odprawiona została msza św. w intencji Pyjasa, której przewodniczył duszpasterz akademicki dominikańskiej "Beczki" o. Tomasz Pawłowski.
"Dla tych, którzy tutaj się spotkali było jasne, że Staszek stał się ofiarą ubeckiej przemocy" – mówił w poniedziałek o. Kłoczowski. "Byli oni świadomi, że nie można tego przemilczeć, że zbrodnię trzeba nazwać i tej pamięci nie wolno pozwolić, by została zahuczana przez szczególnie intensywnie organizowane, głośne juwenalia" – dodał.
O. Kłoczowski przypomniał słowa z homilii wygłoszonej wówczas przez o. Joachima Badeniego, który mówił, że zgromadzeni wokół ołtarza tworzą "mur z żywych kamieni", którzy w imię wolności i obrony prawdy stoją razem.
"Nazwali to już wieczorem tego samego dnia, wydając komunikat, solidarnością. Studencki Komitet Solidarności. To właśnie tu, zwracano bardzo słusznie uwagę, w tym mieście kilka lat przed rokiem 80, to wielkie słowo solidarność poruszyło najpierw nielicznych, potem rzesze. Mur solidarności budujący wolność" – podkreślił o. Kłoczowski.
Działacze SKS prosili, aby po 40 latach pomodlić się za Polskę i Europę oraz o pokojową przyszłość. "W tej modlitwie o pokojową przyszłość jest też wezwanie do budowania muru solidarności. Solidarności, której sens za św. Pawłem podał św. Jan Paweł: +jeden, drugiego brzemiona noście+" - mówił o. Kłoczowski.
"Żyjąc w prawdzie, bez przemocy i kłamstwa, budujcie zaufanie, zawierzenie pomiędzy ludźmi. Pokoju czy w narodzie, czy w Europie czy w świecie nie da się zbudować odgórnymi dekretami. On się rodzi najpierw w ludzkich umysłach, w ludzkich sercach i w tym, że ludzie są gotowi jeden drugiego brzemiona nosić" – powiedział o. Kłoczowski.
Po południu imię Studenckiego Komitetu Solidarności zostanie nadane skwerowi przed Domem Studenckim "Żaczek", w którym w drugiej połowie lat 70. mieszkało wielu młodych opozycjonistów, w tym Stanisław Pyjas, który zginął 7 maja 1977 r. w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach.