We wtorek rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Literacki Apostrof, w ramach którego odbędzie się ponad 70 wydarzeń literackich w ośmiu miastach Polski. Gośćmi festiwalu będą m.in. Hanna Krall, Katarzyna Bonda, Lars Saabye Christensen i Jaume Cabre.
Reklama

Festiwal potrwa od 16 do 22 maja. Wydarzenia będą odbywać się m.in. na deskach stołecznego Teatru Dramatycznego oraz w salonach Empik – poza Warszawą festiwal zawita do Krakowa, Poznania, Wrocławia, Gdańska, Katowic, Łodzi i Szczecina. W programie są spotkania autorskie z pisarzami, panele dyskusyjne, warsztaty i spacery literackie.

Gościem festiwalu będzie kataloński pisarz Jaume Cabre, autor głośnej powieści "Wyznaję", który na festiwalu promować będzie swoją nową książkę "Cień Eunucha" (Wydawnictwo Marginesy). Z nowym tytułem pojawi się również Lars Saabye Christensen – norweski pretendent do literackiej Nagrody Nobla. Jego "Beatles. Powieść" (Wydawnictwo Literackie) uznawana jest za jedną z najważniejszych książek w historii Norwegii (gdzie ukazała się w 1984 r.). Przyjedzie też amerykańska pisarka, Paulina Simons m.in. na polską premierę jej najnowszej książki pt. "Samotna gwiazda" (Wydawnictwo Świat Książki).

Pojawi się też David Lagercrantz, który promować będzie kolejny tom "Millenium", kontynuacji bestsellerowej sagi Stiega Larssona pt. "Co nas nie zabije", z polskimi czytelnikami spotkają się też Charlotte Link i Graham Masterton.

Z polskich pisarzy w festiwalu Apostrof wezmą udział m.in. Hanna Krall, Wojciech Kuczok, Dorota Masłowska, Michał Rusinek, Jacek Dehnel, Krzysztof Varga, Ziemowit Szczerek, Gaja Grzegorzewska, Katarzyna Bonda.

Apostrof to nie tylko spotkania z pisarzami, ale także literackie spory i debaty. O to "Jak oni pracują?" Paweł Goźliński zapyta Agatę Napiórską, Kaję Malanowską, Pawła Dunin-Wąsowicza i Szczepana Twardocha. O "Kobiecym szale" z Sylwią Chutnik będą rozmawiały Natalia Fiedorczuk, Katarzyna Tubylewicz, Liliana Hermetz i Katarzyna Puzyńska, a o "Nieprzerobionym PRL" będą dyskutować Włodzimierz Nowak, Cezary Łazarewicz, Andrzej Lader, Olga Drenda i Roman Kurkiewicz. Pisarze będą rozmawiali również o przeklętych biografiach, granicach polityki i literatury, a także o tym, do kogo należy polska literatura.

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury jest organizowany przez Empik.