Jak poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor artystyczny festiwalu Maciej Kieres, w programie tegorocznej edycji uwzględniono ważną rocznicę, jaką jest 500-lecie kultu maryjnego.

„Włoski zespół muzyki dawnej z Mediolanu i sopranistka Alessandra Gardini wystąpią z repertuarem, w którym będą antyfony maryjne wykonywane na wiedeńskim dworze w czasach późnego baroku. Natomiast Jacek Kowalski i Klub Świętego Ludwika wykona pienia staropolskie o Najświętszej Pannie” - powiedział Kieres.

W programie festiwalu przewidziano koncerty we Wrocławiu, Jeleniej Górze, Ząbkowicach Śląskich, Lądku-Zdroju, Bielawie, Radkowie, Kłodzku i Strzegomiu.

Koncert inauguracyjny odbędzie się w czwartek w Narodowym Forum Muzyki (NFM) we Wrocławiu - z Orkiestrą Filharmonii Kameralnej z Sopotu, zagrają na harfach Ligia Nowak i Karol Czopka. Wykonane zostaną m.in. utwory Wagenseila, Haendla i Haydna.

Obok muzyki dawnej będzie można usłyszeć też np. jazzową wersję utworu Antonio Vivaldiego „Cztery Pory roku”. Janusz Nykiel zagra ten utwór na skrzypcach z akompaniamentem zespołu jazzowego pod kierunkiem Zbigniewa Lewandowskiego.

Czeski zespół Musica Per Gaudium, jeden z najlepszych w repertuarze dawnym, pierwszy raz zaprezentuje się festiwalu we Wrocławiu. Usłyszymy również polskie zespoły Tiboryus, Rocal Fuza oraz krajowych solistów m.in. lutniarza Mateusza Ławniczaka w repertuarze angielskich pieśni z XVI w., klawesynistkę Aleksandrę Rupocińską i skrzypka Jarosława Pietrzaka, grających sonaty Bacha.

Organizatorami festiwalu są: Akademickie Stowarzyszenie Kultury Wagant, NFM we Wrocławiu oraz dolnośląski samorząd.