Ponad 30 imprez - koncertów, spektakli, spotkań z artystami – znajdzie się w programie 51. Festiwalu im. Jana Kiepury, który w Krynicy-Zdroju odbędzie się w dniach 12-19 sierpnia. Ta edycja będzie jeszcze bardziej międzynarodowa – mówi dyrektor przeglądu Wojciech Król.

W tym roku przed publicznością wystąpią artyści z USA, Danii, kilku krajów azjatyckich, m.in. z Chin i Japonii. Za pulpitem dyrygenckim staną m.in. mistrzowie z Włoch - Francesco Bottigliero, Aurelio Canonici.

Na konferencji prasowej we wtorek dyrektor zwrócił też uwagę, że festiwal ma sprowadzać do Polski polskich artystów, na co dzień występujących za granicą. Podczas tej edycji będą to: Agnes Wolski, Edyta Kulczak, Aleksander Pinderak, Marcin Bronikowski, Wojciech Śmiłek - podczas inauguracyjnego wieczoru 12 sierpnia w Pijalni Głównej wykonają oni największe hity operowe wszechczasów.

Wśród festiwalowych gości będą też m.in. Małgorzata Walewska, Katarzyna Oleś-Blacha, Tomasz Kuk, Graziella Morino, Sunjung Kim, Vincent Schirrmacher, Lee Jun-ho, ale i gwiazda pop Natalia Kukulska. Z USA do Krynicy-Zdroju przyjedzie 12 wokalistów z cenionego zespołu The Chanticleer - an orchestra of voices.

ikona lupy />

W sumie przez estrady w Krynicy-Zdroju przewinie się prawie 500 artystów, w tym dziewięć orkiestr, m.in. Sinfonietta Cracovia, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Filharmonii Rzeszowskiej; trzy balety: teatrów muzycznych w Łodzi i Lublinie oraz Balet Cracovia Danza; dwa chóry: Polskiego Radia i Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej.

Na wieczornych koncertach nie zabraknie okazji do posłuchania młodych, utalentowanych polskich artystów, m.in. Natalii Brodzińskiej, Joanny Moskowicz, Wandy Franek, Pawła Brożka, Alberta Memeti, Huberta Zapióra. Znaczną część nieznanych jeszcze artystów na Festiwalu Kiepury stanowić mają studenci krakowskiej Akademii Muzycznej.

Spośród festiwalowych wydarzeń Wojciech Król szczególnie polecił także mało znaną w Polsce operetkę „Wielka Księżna Gerolstein" Offenbacha, przywiezioną do Krynicy przez Teatr Muzyczny w Łodzi. Jak podają twórcy "Księżnej", jest ona „prawdziwą perłą w bogatym dorobku Jacques'a Offenbacha". Spektakl ma bawić komizmem i zachwycać muzyką.

Burmistrz Krynicy-Zdroju Dariusz Reśko podkreślił w rozmowie z PAP, że festiwal już od pół wieku jest jedną z najważniejszych wizytówek uzdrowiskowego miasteczka. „Festiwal jest hołdem wielkiemu Polakowi, wielkiemu artyście" - powiedział.

Dodał także, że w czasie imprezy całe miasto „pęka w szwach" i osoby, które wcześniej nie zarezerwowały miejsc noclegowych od 12 do 19 sierpnia, nie mają już szans na znalezienie noclegu. W ubiegłym roku w festiwalu w Krynicy-Zdroju wzięło udział ponad 25 tys. melomanów i turystów.

Spośród ponad 30 imprez w Krynicy-Zdroju tylko osiem koncertów jest biletowanych. Pozostałe wydarzenia są otwarte dla szerokiej publiczności i stanowią prezent organizatorów dla wszystkich miłośników muzyki.

Organizatorami festiwalu są gmina Krynicy-Zdrój i krynickie Centrum Kultury.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest patronem honorowym festiwalu.