Ponad 20 uzdolnionych dzieci m.in. z Kenii, Rosji, Iranu, Tadżykistanu, Kirgistanu i Czeczenii przyjedzie w czerwcu do Warszawy w ramach projektu Brave Kids. Przez dwa tygodnie będą one mieszkać w polskich domach. Rodziny, które chcą u siebie gościć małych artystów, spotkają się 22 kwietnia w kawiarni „Południk Zero” przy ul. Wilczej 25.

Brave Kids to projekt edukacyjno-artystyczny, który już po raz piąty odbywa się w stolicy. Umożliwia spotkanie dziecięcych grup artystycznych z różnych części świata. W czasie pobytu w Polsce najmłodsi uczestniczą w warsztatach i spotkaniach, wymieniają się umiejętnościami artystycznymi, a także przygotowują niepowtarzalne, widowiskowe spektakle, w których łączą muzykę i taniec z różnych kultur i tradycji. W tym roku udział w przedsięwzięciu bierze sześć polskich miast - Warszawa, Wrocław, Wałbrzych, Przemyśl, Białystok i Oborniki Śląskie.

– Dzieci zawsze przywożą ze sobą mnóstwo energii i dobrych emocji – mówi Aleksandra Ośko, koordynatorka Brave Kids 2017 w Warszawie. - Dzięki paradom i spektaklom doświadczają tego nie tylko rodziny goszczące, ale także wszyscy mieszkańcy miast, w których zatrzymają się mali artyści. Stąd też duże zainteresowanie tym projektem.

Na pierwsze spotkanie dla wolontariuszy i rodzin, zamierzających przyjąć do siebie młodych artystów, przyszło wiele osób zainteresowanych tym projektem.

- Dla niektórych jest to już kolejna przygoda z Brave Kids - mówi Aleksandra Ośko. - Liczymy na to, że również 22 kwietnia pojawią się ludzie, którzy tak jak my z radością zaangażują się w to fascynujące przedsięwzięcie.

Po dwóch tygodniach spędzonych w Warszawie wszystkie Brave Kids pojadą do Obornik Śląskich koło Wrocławia, gdzie będą przygotowywały wielki spektakl finałowy. Na Wielki Finał zapraszamy publiczność do Wrocławia.

Organizatorem Brave Kids 2017 w Warszawie jest Fundacja Świat na Wyciągnięcie Ręki, która zajmuje się inicjatywami edukacyjnymi, kulturalnymi i szkoleniowymi mającymi na celu propagowanie dialogu międzykulturowego.

W Warszawie projekt Brave Kids związany jest głównie z Pragą Południe. Warsztaty artystyczne odbywają się w Centrum Promocji Kultury Praga-Południe (ul. Podskarbińska 2), natomiast pokazy finałowe w Muszli Koncertowej w Parku Skaryszewskim. Z kolei warsztaty dla liderów i dla dzieci z rodzin goszczących zaplanowano w Centrum Społecznym Paca (ul. Paca 40).

Drugie spotkanie dla rodzin, które chciałyby gościć u siebie młodych artystów, jak również dla wolontariuszy zamierzających pomóc przy organizacji tegorocznej edycji przedsięwzięcia, odbędzie się 22 kwietnia o godz. 19.00, w kawiarni „Południk Zero” przy ul. Wilczej 25 w Warszawie.

Do 21 kwietnia w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego można także oglądać wystawę zdjęć z ubiegłorocznej edycji Brave Kids.

Od 2009 do 2016 roku w Brave Kids udział wzięło 1044 dzieci z całego świata. W programie uczestniczyło 279 rodzin goszczących i 286 wolontariuszy z dziewięciu polskich miast. W tegorocznej edycji wydarzenia uczestniczyć będzie w sumie 130 dzieci, reprezentujących 24 grupy i 20 krajów z Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk.

Każda rodzina, która chciałaby ugościć dzieci, może zgłosić się również bezpośrednio do koordynatorki projektu:
Aleksandra Ośko, bravekids.warszawa@bravefestival.pl (+48) 501 318 949