W warszawskim Centrum Olimpijskim wręczono we wtorek "Wawrzyny Olimpijskie". Nagrodami honorowani są twórcy z różnych dziedzin za łączenie sportu z kulturą i sztuką. Przyznano złote i srebrne oraz nagrody specjalne i wyróżnienia PKOl.

Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki powiedział, że przyznawanie "Wawrzynów" wiąże się z tradycją ruchu olimpijskiego. "Związki sportu z kulturą, nauką i sztuką są dla nas oczywiste, wzajemnie sport oraz wymienione przeze mnie dziedziny się inspirują".

"Wawrzyn Olimpijski" jest specjalną nagrodą PKOl, ustanowioną w 1967 roku, a przyznawaną w cyklu czteroletnim, olimpijskim. Po raz pierwszy laureatów uhonorowano w roku 1969, co uświetniło jubileusz 50–lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz odbywającą się wówczas w Warszawie 68. sesję Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Jednym z wyróżnionych złotym "Wawrzynem" był Wojciech Zabłocki, wybitny szermierz – szablista, medalista olimpijski, architekt, malarz - akwarelista. Otrzymał nagrodę za całokształt prac w dziedzinie architektury i sztuki.

Reklama

"W imieniu laureatów chciałbym podziękować Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu za uhonorowanie wybrańców muz wspaniałym medalem Wawrzynem Olimpijskim i pogratulować całej polskiej rodzinie olimpijskiej za stworzenie znakomitej atmosfery do integracji sztuki i sportu, co było zawsze ideą barona Pierre'a de Coubertina" - stwierdził 86-letni Zabłocki.

Reklama

Nagrody wręczali Kraśnicki, członkini MKOl i wiceprezes PKOl Irena Szewińska oraz członek Prezydium PKOl Jacek Bierkowski.

Złote przyznano także m.in. Adamowi Myjakowi za rzeźbę „Jeździec”, a srebrne np. Michałowi Słoniewskiemu za książkę "Bojkot igrzysk olimpijskich jako instrument polityki międzynarodowej w latach 1976 – 1988" oraz Bogusławowi Lustykowi za „Kaligrafię Sportu” (w dziedzinie sztuki plastyczne - grafika).

Wśród osób, dla których przygotowano nagrody specjalne PKOl był dziennikarz Artur Szulc - za filmy „Nie zmarnowałem życia”, „Zwykła Niezwykła Rodzina”, serię dokumentalną „Mój najcenniejszy medal”. Z kolei wyróżnienie przyznano m.in. znawcy historii krajowego i międzynarodowego oraz pasjonatowi futbolu Andrzejowi Gowarzewskiemu za opracowanie i wydanie kilkudziesięciu encyklopedii piłkarskich.

Wawrzyny Olimpijskie 2016:

ZŁOTY
architektura i sztuka

Wojciech Zabłocki - za całokształt prac

fotografia

Kuba Atys - za fotografie w albumie Historia złota. Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej mężczyzn Polska 2014 oraz cykl fotografii z Igrzysk Olimpijskich w Soczi i Rio de Janeiro literatura naukowa

Henryk Sozański, Janusz Czerwiński, Jerzy Sadowski - za redakcję i współautorstwo pracy zbiorowej "Podstawy teorii i technologii treningu sportowego, tomy I i II"

Ryszard Wryk - za książki "Olimpijczycy Drugiej Rzeczypospolitej" oraz "Sport i wojna"

Krzysztof Zuchora - za książkę "Dialogi olimpijskie" sztuki plastyczne - rzeźba

Adam Myjak - za rzeźbę „Jeździec”

SREBRNY
architektura

Grzegorz Dżus, Katarzyna Orzechowska-Dżus /Dżus GK Architekci s.c Grzegorz Dżus, Katarzyna Orzechowska-Dżus – Olsztyn/, Maciej Jacaszek, Rafał Jacaszek /ReStudio Architektury – Gdańsk/Olsztyn/, Anna Mikulska-Bąk, Piotr Mikulski-Bak, Natalia Hasso-Agopsowicz /Studio-Projekt Autorska Pracownia Architektoniczna s.c. Ryszard Bąk, Anna Mikulska-Bąk, Piotr Mikulski-Bąk – Olsztyn/ - wszyscy za projekt całorocznej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej nad jeziorem Ukiel w Olsztynie

fotografia

Szymon Sikora - za cykl fotografii „Unia koloru i ruchu”

literatura naukowa

Michał Słoniewski - za książkę "Bojkot igrzysk olimpijskich jako instrument polityki międzynarodowej w latach 1976–1988"

sztuki plastyczne - grafika

Bogusław Lustyk - za "Kaligrafię Sportu"

NAGRODY SPECJALNE PKOl

Film J

ustyna Szubert-Kotomska - za film "Rio. Miasto bez Boga"

Artur Szulc - za filmy "Nie zmarnowałem życia", "Zwykła Niezwykła Rodzina", serię dokumentalną "Mój najcenniejszy medal"

Marek Sewen - za "Symfonię Olimpijską"

WYRÓŻNIENIA PKOl

Literatura naukowa

Maria Rotkiewicz - za książkę "AZS-AWF Warszawa 1949–2009"

Andrzej Gowarzewski - za opracowanie i wydanie encyklopedii piłkarskich

Ryszard Wryk, Halina Hanusz, Bartłomiej Korpak - za książki "Dzieje Akademickiego Związku Sportowego"

Jerzy Nowocień, Krzysztof Zuchora - za redakcję i współautorstwo pracy zbiorowej w cyklu "Społeczno-edukacyjne oblicza współczesnego sportu i olimpizmu, tomy I-IV"