Paweł Dangel od nowego sezonu teatralnego pokieruje stołecznym Teatrem Ateneum - poinformował we wtorek warszawski ratusz. Dangel - reżyser teatralny, menadżer - zastąpi na tym stanowisku Ryszarda Markowa, pełniącego obowiązki dyrektora od września ub. roku.

Dangel został wyłoniony w konkursie na stanowisko dyrektora Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza, ogłoszonym na mocy zarządzenia prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz z 11 stycznia 2017 roku.

W pierwszym etapie postępowania konkursowego spośród czterech kandydatów, którzy złożyli swoje oferty, do drugiego etapu zakwalifikowały się trzy osoby spełniające wymagania formalne: Paweł Dangel, Bogdan Krzysztof Kozyra oraz Andrzej Pawłowski. 30 marca odbyło się drugie posiedzenie komisji konkursowej, podczas którego przeprowadzono z nimi rozmowy dotyczące programów artystycznych proponowanych przez kandydatów oraz kwestii związanych z modernizacją budynku Teatru Ateneum.

Komisja konkursowa pod przewodnictwem prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz zdecydowała, że od nowego sezonu teatralnego instytucją pokieruje Paweł Dangel.

Reklama

"Kandydaci prezentowali wysoki poziom, zarówno pod względem kompetencji, jak i prezentowanych koncepcji programowych" - ocenił Gronkiewicz-Waltz. Jak uzasadniła, Dangel przedstawił "najbardziej spójną i realną koncepcję działalności Teatru Ateneum w okresie zbliżającej się modernizacji siedziby teatru".

Dangel (ur. 1955 roku w Warszawie) jest reżyserem i menadżerem branży ubezpieczeniowo-finansowej. Ukończył z wyróżnieniem reżyserię w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej (GITIS) w Moskwie w 1980 pod kierunkiem prof. Jurija Zawadskiego. Studiował także - jako doktorant - na wydziale dramatu na Uniwersytecie w Bristolu.

Reklama

Pracował jako reżyser w teatrach: Wybrzeże w Gdańsku, Rozmaitości w Warszawie oraz Nowych w Warszawie, Poznaniu i Łodzi. Reżyserował m.in. sztuki Pirandella, Bułhakowa, Gorkiego, Ibsena, Mrożka i Witkacego. W 1984 roku wyemigrował do Londynu, gdzie pracował w polonijnych teatrach i wykładał na prestiżowych londyńskich uczelniach teatralnych: Guildhall School of Music and Drama oraz The Rose Bruford College of Speech and Drama. Współpracował ze stacjami radiowymi BBC i RWE.

W 1986 roku związał się zawodowo z brytyjską branżą ubezpieczeniową. Po powrocie do kraju, w latach 1994-2013, kontynuował pracę w polskiej branży ubezpieczeniowej. Jako prezes Grupy Allianz w Polsce wspierał wiele instytucji nauki i kultury oraz liczne przedsięwzięcia artystyczne - w tym, jak podaje Urząd Miasta - Teatr Muzyczny Roma, Teatr Dramatyczny i Operę Kameralną w Warszawie, Teatr Banialuka w Bielsku-Białej, Teatr im. Słowackiego w Krakowie, Pantomimę Głuchych w Olsztynie. Dangel był także był mecenasem Nagrody Teatralnej Feliksy Warszawskie.

Został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Za zasługi na rzecz polskiej kultury otrzymał m.in. tytuł "Mecenasa Kultury" przyznany przez ministra kultury oraz tytuł "Mecenasa Kultury Warszawy" przyznany przez prezydenta m. st. Warszawy.

W komisji konkursowej, która działała pod przewodnictwem Gronkiewicz-Waltz, znaleźli się także dyrektor stołecznego Biura Kultury Tomasz Thun-Janowski i jego zastępczyni Joanna Szwajcowska, reprezentujący Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Konrad Szczebiot z Teatru im. Węgierki w Białymstoku i Piotr Tomaszuk z Teatru Wierszalin, Tomasz Grochoczyński ze Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji (ZASP), Paweł Szkotak ze Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów oraz przedstawiciele Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza: Przemysław Bluszcz i Paweł Barszczewicz.

Konkurs na dyrektora Teatru Ateneum odbył się po raz trzeci. Za pierwszym razem unieważniono go ze względów formalnych - żaden kandydat nie odpowiadał określonym wymogom. Za drugim komisja konkursowa jednogłośnie uznała, że żaden kandydat nie spełnia jej oczekiwań. W poprzednich latach instytucją kierować chcieli także m.in. Artur Tyszkiewicz oraz Tomasz Karolak.