Podróżujący poeta z Londynu, drapieżna komentatorka z Turcji, idol fantastyki z Rosji, autorka duńskiej recepty na szczęście, wybitny biolog z USA, olśniewająca autorka z Japonii, niderlandzki mistrz powieści i wielu innych. Piąty Big Book Festival szykuje spotkania z niesamowitymi twórcami literatury światowej.
Charles King / Media

Wśród gości Dużego Festiwalu Czytania w Warszawie w dniach 23-25 czerwca znajdą się autorzy z Europy, Azji i USA. – To będzie festiwal odkryć i niespodzianek. Hasło edycji powrót do początku jest zaproszeniem do przeżywania pierwszych zachwytów i zadziwień, próbowania nieznanych gatunków, poznawania autorów z daleka i nowych form uczestniczenia w literaturze. Taka będzie piąta edycja Big Book Festival: świeża, ekscytująca, przesycona atmosferą nowości i ryzyka – zapowiadają Anna Król i Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli“, współtwórczynie wydarzenia.

Do Warszawy przyjedzie szesnastu autorów m.in. z Rosji, Danii, Niemczech, Japonii, Francji, Turcji, Belgii, USA i Wielkiej Brytanii. Wśród nich twórcy młodego pokolenia: Inua Ellams, pochodzący z Nigerii a mieszkający w Londynie poeta i performer; Ece Temelkuran – najpoczytniejsza i kontrowersyjna pisarka turecka, której książka „Turcja. Obłęd i melancholia“ ukaże się w Polsce w maju; Kazuki Sakuraba – autorka sagi „Czerwone dziewczyny“ i bestsellerowych powieści adaptowanych w Japonii jako filmy i anime; Dmitry Glukhovsky – rosyjski autor fanastyki, znany na kilku kontynentach z sagi „Metro“ i inspirowanych nią gier; Marie Tourell Søderberg – aktorka filmowa, która przemierzyła Danię, by zrozumieć, a potem opisać sztukę szczęśliwego życia w przebojowej książce„Hygge“.

Reklama

Gośćmi Big Book Festival będą także uznani i nagradzani mistrzowie. Stefan Hertmans, jeden z najważniejszych pisarzy i poetów języka niderlandzkiego, w kwietniu poznamy jego nową książkę „Głosniej niż śnieg“o miłości w dobie terroryzmu. Brytyjczyk Simon Beckett osadza akcje swych thrillerów na wyspiarskiej prowincji, nasyca je wiedzą antropologiczną i mrokiem. Amerykański naukowiec Charles King wykłada stosunki międzynarodowe w Waszyngtonie i fascynuje się Europą Środkową. W Polsce opublikował biografie wspaniałych miast – Stambułu i Odessy. Wiktor Jerofiejew – rosyjski ironista i publicysta od lat tłumaczy zawiłości rosyjskiej duszy i prozy życia, w nowych opowiadaniach „Ciało“ puszcza wodze wyobraźni i erotyki. Wybitny biolog Bernd Heinrich zabłysnął książkami o inteligencji kruków, pisze także o śmierci i mistyce kresu w świecie zwierząt. Większość czasu spędza Vermont, w chatce na skraju lasu, skąd obserwuje ptaki i dojrzewające jeżyny. Matthew Kneale, brytyjski powieściopisarz, nie może usiedzieć na miejscu, badał kultury 80 krajów. Jego powieść „Anglicy na pokładzie“ ma aż 21 narratorów, na polski przełożyło ją 21 tłumaczy. Jelena Czyżowa w kameralnych fabułach portertuje Petersburg i Rosję, gdzie po latach systemowej zbiorowości rodzi się indywidualizm. Grégoire Delacourt zachwyca Francuzów powieściami o zwykłych ludziach i ich marzeniach. Na festiwalu po raz pierwszy zaprezentuje historię niepozornego faceta, do drzwi którego zapukała sama Scarlett Johansson.

Reklama

Po raz trzeci Big Book Festival przybliża nową literaturę niemiecką. – Za mało znamy swych sąsiadów. Chcemy rozmawiać z pisarzami o sprawach i wyzwaniach, przed którymi stajemy teraz - zapraszają Anna Król i Paulina Wilk. W tym roku gośćmi będą twórcy powieści, esejów i literatury gatunkowej. Przyjadą Leonie Swann, autorka kryminałów filozoficznych jak „Sprawiedliwość owiec“ i „Krocząc w ciemności“, profesor filozofii Wilhem Schmid, który w eseju „Spokój ducha“ poszukuje zalet starości, a także Olaf Kühl – powieściopisarz i tłumacz, dzięki któremu Niemcy poznali książki Doroty Masłowskiej i Szczepana Twardocha.

Szczególna część Big Book Festival zostanie poświęcona literaurze z Wysp. – Scena Brytyjska to nasza odpowiedź na prezentację polskich twórców w Wielkiej Brytanii. Przedstawimy nieoczywistych, intrygujących autorów. Bohaterami będą pisarze i poeci, ale też ikony popkultury, które staną się inspiracją wydarzeń specjalnych na otwarcie i zamknięcie festiwalu – zapraszają organizatorki. Poczas trzech dni, od 23 do 25 czerwca zaprezentowanych zostanie ponad 50 wydarzeń. Na potrzeby festiwalu zaadaptowane zostaną pomieszczenia, podwórza i boiska dawnej szkoły przy ul. Emilii Plater 31 w centrum Waszawy.

Organizatorem Big Book Festival jest Fundacja „Kultura nie boli“. Wydarzenie ma charakter społeczny, powstaje dzięki wsparciu kilkudziesięciu partnerów, m.in. Urzędu m.st. Warszawy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, British Council, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, wydawnictw i innych organizacji.

Więcej szczegółów o programie Big Book Festival wkrótce. Pełny program zostanie ogłoszony w maju.

Goście zagraniczni Big Book Festival 2017

Simon Beckett // Wielka Brytania
autor thrillerów psychologicznych i serii światowych bestsellerów z udziałem kryminologa-antropologa Davida Huntera: Chemia śmierci, Zapisane w kościach, Szepty zmarłych oraz Wołanie grobu. Niedawno ukazały się Zimne ognie. Zwykle osadza fabułę na brytyjskiej prowincji, eksploruje wątki antropologiczne i medyczne. W jego powieściach jest tyle mroku, że bardziej nawet niż w ojczyźnie kochany jest w Skandynawii.

Jelena Czyżowa // Rosja
powieściopisarka i eseistka, tłumaczka z języka angielskiego. Mieszka w Petersburgu. Rodzinne miasto oraz kobiety to główni bohaterowie jej twórczości. Powieść Czas kobiet była nominowana do nagrody Angelus i zdobyła Rosyjskiego Bookera w 2009 r. Najnowsza książka „Grzybnia“ otrzymała nominację do Angelusa (2017).

Grégoire Delacourt // Francja
pisarz, w dniu 18. urodzin debiutował na łamach Le Monde. Jako 22-latek zaczął tworzyć reklamy i założył własną agencję. W 2011 roku wydał głośną i nagradzaną powieść Pisarz rodzinny. Rok później - Listę moich zachcianek, ekranizowaną i bestsellerową. Jego książki są czytane w 35 krajach. Najnowsza Na pierwszy rzut oka będzie miała premierę podczas Big Book Festival.

Inua Ellams // Wielka Brytania
poeta i performer, pochodzi z Nigerii, mieszka w Londynie. Tworzy poetyckie spektakle, wiersze, miejskie akcje odbywające się w nocy i w ruchu. Występował na festiwalach w Glastonbury i Edynburgu, w The National Theatre i Tate Modern. Jego spektakl „An Evening with an Immigrant“ bazuje na doświadczeniach chłopca z Lagos, który przeistoczył się w globalnego twórcę podejmującego tematy tożsamości, przemieszczenia i przeznaczenia. Na Big Book Festival zaprezentuje swoją poezję.

Dmitry Glukhovsky // Rosja
pisarz, dziennikarz i felietonista. Należy do pokolenia literatów krytycznie oceniających politykę Kremla, wzywa do demokratyzacji. Rozgłos przyniosła mu postapokaliptyczna powieść Metro 2033 i jej kontynuacje. Na podstawie tej fabuły powstały gry komputerowe, planowana jest hollywoodzka ekranizacja. Napisał także „FUTU.RE” – powieść science fiction z refleksją o kondycji społeczeństw Europy, Ameryki i Rosji. Współpracuje z prasą międzynarodową i stacjami informacyjnymi.

Bernd Heinrich // Stany Zjednoczone
emerytowany profesor biologii na Uniwersytecie w Vermont, autor kilkunastu książek z zakresu zoologii, ekologii i ewolucji. Koncentruje się na badaniach nad fizjologią, zachowaniami owadów i ptaków oraz nad strategiami adaptacji ewolucyjnych. Dzieli się z czytelnikiem osobi¬stymi refleksjami i eseistyczną erudycją. W Polsce ukazały się Wieczne życie. O zwierzęcej formie śmierci oraz Chrapiący Ptak.

Stefan Hertmans // Belgia
pisarz i naukowiec, dawniej wykładowca w University College w Gandawie, tworzy w języku niderlandzkim. Autor nagradzanych powieści, opowiadań, esejów i wierszy. Jego najsłynniejsza powieść "Wojna i terpentyna" zdobyła nominację do nagrody Bookera. W Polsce wydano także tom poezji Krajobraz według Carpaccia, a w kwietniu 2017 r. ukazuje się nowa książka Głośniej niż śnieg o miłości w dobie terroryzmu i paranoi.

Wiktor Jerofiejew // Rosja
Pisarz i publicysta. Jeden z najpoczytniejszych w Polsce autorów tworzących w języku rosyjskim. Często sięga po satyrę, ironię i groteskę, splata realia z marzeniami sennymi, słynie z pisarstwa o dużej swobodzie erotycznej. Ma opinię literackiego skandalisty i prowokatora, bo bezpardonowo rozlicza się z rosyjskimi mitami i historią. Właśnie ukazał się nowy tom opowiadań „Ciało“.

Charles King // Stany Zjednoczone
pisarz i wykładowca. Mieszka w Waszyngtonie, wykłada stosunki międzynarodowe i administrację na Uniwersytecie Georgetown. Jest autorem pięciu książek poświęconych Europie Wschodniej, często komentuje wydarzenia w tym regionie. W Polsce ukazały się jego biografie wielkich metropolii: O północy w Pera Palace. Narodziny współczesnego Stambułu oraz Odessa.

Olaf Kühl // Niemcy
pisarz, tłumacz literatury, doradca polityczny. Wspólnie z Andrzejem Stasiukiem dotarł do syberyjskiego łagru, w którym siedział Michał Chodorkowski. Na podstawie tej ekspedycji powstała powieść Martwe zwierzęta. W Prawdziwym synu opisał losy pewnej rodziny w Kijowie. Tłumacz Masłowskiej i Twardocha, wielokrotnie nagradzany. Jako literaturoznawca zajmował się prozą Gombrowicza. Od 20 lat jest doradcą prezydenta Berlina do spraw Rosji i państw byłego ZSRR.

Matthew Kneale // Wielka Brytania
Pisarz, mieszka we Włoszech. Ukończył historię nowożytną na Oksfordzie i zaczął podróżować. Odwiedził 80 krajów. Owocem pobytu w Japonii była pierwsza powieść Whore Banquets. Konflikty kulturowe i subiektywne postrzeganie świata to ważne wątki jego pisarstwa. Rozgłos przyniosła mu powieść Anglicy na pokładzie, otrzymał nominację do Bookera. Później wydał zbiór opowiadań Drobne występki w czasach obfitości oraz powieść Rzymianami będąc, której narratorem jest dziewięciolatek.

Leonie Swann // Niemcy
Pisarka, mieszka w Berlinie i Londynie. Studiowała filozofię, psychologię i literaturę angielską. Dwie pierwsze powieści łączyły elementy kryminałów z moralitetami - „Sprawiedliwość owiec" i „Triumf owiec" okazały się sensacją, miesiącami utrzymywały się na szczycie list bestsellerów i zostały przetłumaczone na 25 języków. W Polsce ukazała się także „Krocząc w ciemności“, a najnowsza powieść autorki trafi do księgarń późną wiosną.

Marie Tourell Søderberg // Dania
aktorka filmowa i teatralna, której międzynarodową sławę przyniósł książkowy eksperyment. Przejechała ojczyste wyspy, rozmawiała z wieloma ludźmi, by ustalić i opisać, czym w istocie jest sztuka cieszenia się życiem i doznawania szczęścia, z jakiej słyną Duńczycy. Poradnik „Hygge“ jest jedną z najczęściej kupowanych w Polsce książek ostatnich miesięcy. Autorka mieszka w Kopenhadze, według wielu rankingów najszczęśliwszym mieście świata.

Kazuki Sakuraba // Japonia
bestsellerowa pisarka, laureatka prestiżowej Naoki Prize. Saga „Czerwone dziewczny” przyniosła jej Mystery Writers of Japan Award za najlepszą powieść oraz nominacje do innych wyróżnień. Jej książki były kilkakrotnie ekranizowane - jako filmy fabularne i anime. Po raz pierwszy wydawana w Polsce autorka jest w ojczyźnie gwiazdą przełamującą granice gatunków, a bohaterkami jej powieści są wyraziste i radykalne kobiety.

Wilhem Schmid // Niemcy
filozof i eseista, specjalizuje się w zagadnieniach filozofii życia. Wykłada na Uniwersytecie w Erfurcie. W 2012 roku otrzymał Nagrodę Filozoficzną Meckatzer za zasługi w edukacji filozoficznej. Jego książki ukazały się w łącznym nakładzie miliona egzemplarzy i zostały przetłumaczone na kilkanaście języków. Bestseller Spokój ducha. Co zyskujemy z wiekiem ukazał się w Polsce na początku roku. Autor mieszka w Berlinie.

Ece Temelkuran // Turcja
powieściopisarka i komentatorka polityczna. Publikuje m.in. w The Guardian i Newstatesman. Mieszkała w wielu krajach, m.in. Libanie i Tunezji, gdzie pisała powieści. W reportażach podejmuje kontrowersyjne tematy, np. problematykę kurdyjską, wolność wypowiedzi. Jest ważnym głosem mediów społecznościowych w Turcji. Współpracuje z Amnesty International i Freeword Center. W maju w Polsce ukaże się jej powieść Turcja. Obłęd i melancholia.