„Miłość z wzajemnością, to musi być cudowne, ja o tym nic prawie nie wiem – a jednak się cieszę z tych ułamków i okruchów, które padają na mój stół” - pisał Jarosław Iwaszkiewicz w liście do Jerzego Błeszyńskiego we wrześniu 1958 roku. Słynnego pisarza i młodszego o prawie cztery dekada inżyniera połączyło romantyczne, ale tragiczne uczucie. Wybuchło na przekór okolicznościom, obyczajom i stojącej pomiędzy mężczyznami śmierci. Listy sławnego pisarza ukazały się właśnie w opracowaniu Anny Król. Książkę "Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza" można zdobyć także w naszym konkursie.

Listy Iwaszkiewicza do przystojnego chłopaka z Brwinowa przez pół wieku pozostawały okryte tajemnicą. Teraz zebrane w książce „Wszystko jak chcesz” ukazują się po raz pierwszy. To prawdziwa historia męskiej miłości, którą rządzą uniwersalne prawa tragedii i romansu. Prowadzi od pierwszych uniesień, przez zwątpienia i samotność, aż do ostatecznego rozstania. Tę książkę czyta się jak powieść.

Wszystko jak chcesz - Miłość Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego w trzech aktach to premierowy wieczór poświęcony niezwykłej relacji, bez której nie powstałyby jedne z najpiękniejszych utworów pisarza: „Kochankowie z Marony“, „Tatarak“, „Wzlot“ czy „Sława i chwała“ oraz liczne wiersze.

Wybrane listy interpretować będą znakomici aktorzy: Bartosz Gelner, Jacek Poniedziałek, Mariusz Bonaszewski. Każdy z nich przedstawi inny, kluczowy dla związku okres. Od pierwszych myśli, zachwytu nad pięknem młodego towarzysza, przez wspólne wyjazdy, namiętność, zdrady i zazdrość, aż po listy pośmiertne, w których – po stracie ukochanego – Iwaszkiewicz próbuje na nowo ułożyć się ze sobą i nadchodzącą starością.

Komentarzem do prezentowanych fragmentów będzie rozmowa z Anną Król, która korespondencję opracowała i opatrzyła wstępem. Król bada życie prywatne Iwaszkiewicza i jego związki z literaturą. Redagowała m.in. zbiór „Spotkać Iwaszkiewicza“, a w 2015 r. ukazała się jej książka „Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie“, prowadząca przez codzienność autora.
- Dopiero te listy uświadomiły mi, jak wielowymiarowym człowiekiem był Iwaszkiewicz. Żył pełnią życia - zewnętrznego i uczuciowego, był niesamowicie odważny i niepewny siebie jednocześnie. Rzadko się zdarza, by pisarz zostawił tak czytelny szyfr. Chyba sam nie był świadomy, że stworzył tak poruszającą autobiografię – mówi Anna Król.

Premierowy wieczór poprowadzi Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy i teatralny. Pomoże wniknąć w świat adaptacji najsłynniejszych tekstów Iwaszkiewicza, które inspirowały m.in. Andrzeja Wajdę i Izabelę Cywińską.

Miłość Iwaszkiewicza i Błeszyńskiego zaczęła się od przypadku. Poznali się w styczniu 1953 roku. Jerzy, 21-letni inżynier, przyszedł z delegacją do domu słynnego pisarza. Jarosław dobiegał sześćdziesiątki, miał już sukcesy i rodzinę na utrzymaniu. Błeszyński – żonę, pracę w fabryce i przytłaczające myśli wzmagające się wraz z postępującą gruźlicą. Wkrótce stał się dla Iwaszkiewicza całym światem. Miał jednak przed nim sekrety, odpisywał rzadko. Wymykał się, zanurzał w inne związki i chorobę. Zaś Iwaszkiewicz czerpał z relacji namiętność, uniesienia i literackie inspiracje.

W 252 szczerych listach obnaża i analizuje siebie w skrajnych stanach. Jest uskrzydlony i uwięziony, zmysłowy i irytujący. Kochanie inspiruje go i dręczy, prowadzi na skraj obsesji i śmieszności. Tak silnej więzi nie zmieniła nawet śmierć ukochanego. Dręczony rozpaczą i niewiedzą, nie przestawał pisać listów. Zwracał się do Jerzego, jakby ten udał się w podróż. Ostatni napisał niemal rok po pożegnaniu z przyjacielem.

Późny związek przyniósł autorowi głębokie doznania, a nam – jedne z najwspanialszych jego utworów. Olśnienie młodością, pięknem i cień śmierci, która pochłania rozkwitające życie – wszystko to przeniósł do literatury tworząc subtelny, niezatarty ślad ostatniego wielkiego uczucia. WSZYSTKO JAK CHCESZ to rozpisana na dni i noce anatomia miłości – od wzlotu, przez zazdrość i zranienie, aż po kres i żałobę.

Wieczór premierowy (27 marca, poniedziałek, SPATiF)

WSZYSTKO JAK CHCESZ - MIŁOŚĆ W TRZECH AKTACH
Jarosław Iwaszkiewicz do Jerzego Błeszyńskiego

Fragmenty interpretują:
Bartosz Gelner / Jacek Poniedziałek / Mariusz Bonaszewski

Poniedziałek, 27 marca, godz. 19.00
Klub SPATiF, Al. Ujazdowskie 45
wstęp wolny

zaprasza Wilk&Król Oficyna Wydawnicza

Książka już w księgarniach.
"Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza"
wstęp i opracowanie Anna Król
Wilk & Król Oficyna Wydawnicza
Więcej: www.wilkikrol.plKonkurs

Dla naszych Czytelników mamy do wygrania jeden egzemplarz książki "Wszystko jak chcesz". Aby ją otrzymać należy opowiedzieć na pytanie:

Do stworzenia jakich utworów zainspirowała Iwaszkiewicza znajomość z Jerzym Błeszyńskim? Wymień dwa z nich.

Odpowiedzi prosimy nadsyłać mailowo na adres: hubert.rabiega@infor.pl
Przy odpowiedzi prosimy dodać adres, na jaki ma być wysłana książka.
Nagrodę wygra osoba, która jako pierwsza nadeśle prawidłową odpowiedź.