„Ksiądz Józef Tischner był nie tylko wybitnym filozofem, duchownym, ale - można powiedzieć - że na wskroś był prorokiem. Poruszał sprawy uniwersalne, w znaczeniu ogólnoludzkim ale i ponadczasowe, przez co jego refleksja nad ludzką kondycją, nad miejscem wartości w życiu każdego człowieka i o każdym czasie, są stale aktualne” – podkreślił w poniedziałkowej rozmowie z PAP prezes stowarzyszania, Bogdan Białek.
Poszczególne wydarzenia Dni Tischnerowskich będą odbywały się w siedzibie organizacji - Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu - w kamienicy przy ul. Planty 7/9 w Kielcach.
We wtorek „Rekolekcje Tischnerowskie” poprowadzi jezuita, ks. dr Jacek Prusak - teolog, psycholog, publicysta, prorektor Akademii Ignatianum w Krakowie, członek redakcji „Tygodnika Powszechnego” i „Życia Duchowego”.
Po spotkaniu odbędzie się wernisaż wystawy obrazów dominikanina, o. Tomasza Biłki, pt. „Sicut cervus. Obrazy duszy”. Duszpasterz akademicki i opiekun Grupy Twórców Chrześcijańskich "Vera Icon", inspiruje się malarstwem Jerzego Nowosielskiego i Marka Rothko. Prace, które będzie prezentował w Kielcach, odzwierciedlają drogę duchową młodego zakonnika.
W czwartek aktor Jerzy Trela zaprezentuje przygotowany specjalnie na II Kieleckie Dni Tischnerowskie monodram, na który złożą się teksty wybitnego filozofa Leszka Kołakowskiego oraz utwory romantycznego wieszcza Adama Mickiewicza.
W poniedziałek 27 marca będzie można posłuchać koncertu „Filozofia po żydowsku”, w wykonaniu rabina Symchy Kellera, który wykona utwory mające swoje źródło w muzyce chasydzkiej. Pieśni będzie przeplatał opowiadaniami i anegdotami, prezentującymi żydowski sposób patrzenia na życie.
Na wtorek 28 marca zaplanowano projekcję filmu francuskiego fotografa, dziennikarza i reportera Yanna Arthusa-Bertranda pt. „Człowiek” (2015). Autor obrazu pyta w nim o kondycję ludzkości w XXI wieku.
Finałem II edycji Kieleckich Dni Tishcenrowskich będzie zaplanowany na czwartek 30 marca wykład prof. Tadeusza Gadacza, pt. „Katalog narodowych wad Polaków według księdza Tischnera”. Filozof i historyk idei, bliski współpracownik i przyjaciel ks. Tischnera, przypomni przemyślenia filozofa z Łopusznej na temat przywar charakterystycznych dla Polaków.
Na część wydarzeń obowiązują bilety wstępu. Szczegółowe informacje można naleźć na stronie internetowej www.jankraski.org.pl
Filozof, teolog, publicysta, pisarz, ks. prof. Józef Tischner urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Dzieciństwo spędził w Łopusznej k. Nowego Targu. Po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu w 1949 r. postanowił wstąpić do seminarium.
Studiował prawo i teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończył także Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w bazylice katedralnej na Wawelu w 1955 r. Kontynuował studia na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a od 1957 r. na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UJ, gdzie w 1963 r. obronił pracę doktorską. Kilkakrotnie był dziekanem Wydziału Filozoficznego Papieskiej Akademii Teologicznej.
W 1980 r., kiedy został kapelanem Związku Podhalan, postawił sobie za zadanie "skrystalizowanie idei góralszczyzny". Organizował coroczne msze pod Turbaczem w Kaplicy Papieskiej na Polanie Rusnakowej, wspierał rozwój kultury góralskiej. Jest autorem popularnej książki "Historia filozofii po góralsku". Jej bohaterami są znani górale, którym ks. Tischner przypisał poglądy greckich filozofów.
Ks. Tischner zmarł w 2000 r. w Krakowie. Jego grób znajduje się w Łopusznej.