Pamięć i kultura jest tematem tegorocznej edycji Dni Kultury Żydowskiej Adlojada, które rozpoczynają się w poniedziałek w Szczecinie. Podczas trwającego tydzień festiwalu odbędą się dyskusje, spektakle teatralne oraz wernisaż wystawy fotograficznej.

„Eksplorowanie tożsamości odbywa się poprzez rezerwuar naszej pamięci” - powiedział współorganizator Adlojady dr hab. Jaromir Brejdak prof. Uniwersytetu Szczecińskiego. „Dlatego w dyskusjach poświęconych filozofii i teologii będziemy starali się odsłonić kilka wymiarów pamięci. Będzie to wymiar pamięci sakralnej, dialogicznej i egzystencjalnej w wydaniu traumatycznym” - wymienił.

Podczas Adlojady zaplanowano 16 dyskusji poświęconych przede wszystkim najnowszym publikacjom dotyczącym kultury żydowskiej, m.in. odbędzie się prezentacja książki „Rzeczy do nazwania. Wokół Kornhausera”, a także spotkanie przybliżające postać poetki Zuzanny Ginczanki w 100-lecie jej urodzin.

W programie znalazła się również spotkania dotyczące m.in. śpiewaków operowych żydowskiego pochodzenia, żydowskich kolekcjonerów dzieł sztuki z Wrocławia oraz historii diaspory żydowskiej żyjącej w Manili, stolicy Filipin.

Reklama

Adlojadę rozpocznie czytanie sceniczne sztuki „Kim Pani jest?” autorstwa Andrzeja Niedoby, w wykonaniu Ewy Sobczak i Ewy Sobiech, aktorek z Teatru Współczesnego w Szczecinie. W piątek po spektaklu "Skocznia w Jerozolimie" odbędzie się dyskusja dotycząca pamięci i teatru z udziałem reżyserki Anny Augustynowicz oraz pisarki Ingi Iwasiów. Zaplanowano także pokaz filmu dokumentalnego „Na wschód od Timszel” autorstwa szczecińskiego reżysera Grzegorza Fedorowskiego.

W Muzeum Tradycji Regionalnej w sobotę odbędzie się wernisaż wystawy „Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918 – 1939”. Ekspozycja prezentuje kilkaset zdjęć zarówno artystów fotografików, jak i anonimowych twórców.

Festiwal zakończy w niedzielę koncert zespołu Libelid, który zaprezentuje cykl pieśni miłosnych w języku jidysz.

Nazwa Adlojada oznacza radosną, purimową paradę uliczną. Pierwsza Adlojada odbyła się w Tel-Awiwie w 1912 roku. Świąteczne parady uliczne spopularyzował mer tego miasta.

Organizatorami Dni Kultury Żydowskiej Adlojada są Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz wydziały: filologiczny i humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego.