21 marca o godzinie 18:00 w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy czasowej zatytułowanej "Opera Chopina - Fryderyk w Teatrze Narodowym". Wystawa poświęcona jest wyjątkowej pasji kompozytora - operze. Zamiłowanie Chopina do opery narodziło się i rozwijało w Warszawie, przede wszystkim w Teatrze Narodowym przy placu Krasińskich.

Wystawa porusza niezwykle interesujący temat dotyczący życia i twórczości Fryderyka Chopina - jego pasję do opery, a w szczególności do pięknego wirtuozowskiego śpiewu "bel canto", która towarzyszyła kompozytorowi przez całe życie. Był niemal codziennym gościem teatru, a w jego listach można przeczytać liczne opisy przedstawień operowych oraz wokalnych umiejętności artystów. Młody Fryderyk stanie się naszym przewodnikiem po świecie opery.

Opera Chopina - Fryderyk w Teatrze Narodowym

Wystawa jest także okazją do przybliżenia działalności Teatru Narodowego przy placu Krasińskich w Warszawie, który mimo trudnej sytuacji politycznej i finansowej był w tamtym okresie niezwykle prężnym ośrodkiem kultury. Pełnił funkcję rozrywkową, edukacyjną, a przede wszystkim patriotyczną - z jednej strony pozwalał melomanom przenieść się do świata baśni i fantazji, z drugiej budował poczucie tożsamości narodowej Polaków pozbawionych własnej państwowości.

Na ekspozycji będzie można obejrzeć m.in. oryginalny rękopis Fryderyka Chopina inspirowany operą "Wariacje B-dur" op. 2 na temat duetu "Là ci darem la mano" z opery "Don Giovanni" Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz wiele innych operowych cudowności m.in. projekty scenograficzne i rekwizyty teatralne oraz kostiumy z największych polskich zbiorów. Wystawie towarzyszyć będzie bogata oferta edukacyjna, zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Wystawa "Opera Chopina - Fryderyk w Teatrze Narodowym" potrwa od 21 marca do 25 czerwca 2017 roku. Wstęp na wystawę w cenie biletu do Muzeum, w niedziele wstęp bezpłatny.

Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 1, Warszawa.