Nagroda im. Zygmunta Huebnera "Człowiek Teatru 2017" została przyznana Piotrowi Cieplakowi - reżyserowi teatralnemu, związanemu obecnie z Teatrem Narodowym w Warszawie. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 27 marca w Teatrze Powszechnym.

Piotr Cieplak to - urodzony w 1960 w Częstochowie - reżyser teatralny i telewizyjny, absolwent teatrologii w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie i reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.

Karierę rozpoczął od pracy w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu. W 1994 zdobył Grand Prix XIX Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska" za zrealizowany we wrocławskim Teatrze Współczesnym "Historyję o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" Mikołaja z Wilkowiecka. W Teatrze Współczesnym w jego reżyserii powstały także: "Historia Jakuba" wg Wyspiańskiego i "Księga Hioba".

Od 1995 roku pracował w warszawskim Teatrze Dramatycznym, jako reżyser, gdzie zrealizował "Wyprawy Krzyżowe" Mirona Białoszewskiego i "Ptaszka zielonopiórego" Carla Gozziego.

Następnie objął dyrekcję artystyczną w Teatrze Rozmaitości (1997-1998). Wystawił tam m.in. „Historię o Miłosiernej, czyli Testament psa” Suassuny, za który otrzymał nagrodę przyznaną przez Jacka Sieradzkiego na I Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje 1998” w Katowicach oraz nagrodę na VIII Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Toruniu „Kontakt 1998”.

W latach 2000-2007 związany z Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Huebnera ("Król Lear" Williama Szekspira, "Słomkowy kapelusz" Eugene'a Labiche'a). Od 2014 roku związany jest z Teatrem Narodowym w Warszawie.

Ustanowiona przez Fundację Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Huebnera nagroda przyznawana jest corocznie za działalność zgodną z myślą jej patrona. Ma ona na celu promować ludzi podejmujących dzieło Zygmunta Huebnera, zwracać społeczną uwagę na trud organizowania działań teatralnych, promować wartości tj. rzetelność, dobrze pojętą pracowitość, globalne spojrzenie na teatr, odpowiedzialność, wyróżniać ludzi wszechstronnych, których praca przyczynia się do rozwoju/ewolucji teatru i poszerzania wiedzy na jego temat.

Nagroda przyznawana jest od 2014 roku i objęta jest honorowym patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Kapitułę IV edycji Nagrody stanowią członkowie Rady Fundacji, w której skład wchodzą Barbara Borys-Damięcka, Ewa Dałkowska, Joanna Hubner – Wojciechowska, Krystyna Janda, Janusz Gajos, Kazimierz Kaczor, Stanisław Radwan, Jacek Sieradzki, Allan Starski oraz laureaci poprzednich edycji Nagrody – Anna Augustynowicz, Jan Englert i Jerzy Trela.