Siedem przedstawień teatralnych będą mogli obejrzeć widzowie 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska" - poinformował we wtorek dyrektor opolskiego teatru Norbert Rakowski. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 18-23 kwietnia.

Przebiegać będzie pod hasłem "Klasyka dotyka" i jest współorganizowana z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Konfrontacje będą połączone z finałem drugiej edycji ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa".

Na deskach Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu zostanie przedstawione siedem spektakli wybranych przez Komisję Artystyczną "Klasyki Żywej". Jury przyzna jednemu z nich Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego. Przygotowano również szereg innych nagród i wyróżnień.

Pierwszą sztuką zaprezentowaną gościom Konfrontacji będzie "Ślub" w wykonaniu Teatrów im. Jana Kochanowskiego z Opola i Teatru Współczesnego ze Szczecina. W drugim dniu swoją interpretację "Księcia Niezłomnego" przedstawi Teatr Stefana Jaracza w Łodzi. Trzecim spektalem konkursowym będzie "Wesele" Teatru im. H.Ch. Andersena w Lublinie.

W kolejnych dniacg Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku zaprezentuje "Krzyżaków". Przygotowano też dwa spektakle konkursowe: "Dziady-Noc pierwsza" Teatru Wierszalin w Supraślu i sztukę Teatru Polskiego w Poznaniu "Krakowiacy i Górale".

Ostatni dzień festiwalu to pokaz spektaklu "Do dna" Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im Ludwika Solskiego w Krakowie i ostatniej sztuki konkursowej - "Kartoteki" w wykonaniu olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza.

W trakcie "Konfrontacji" odbędzie się cykl czytań scenicznych promujących klasyczne pozycje literatury polskiej. Po raz pierwszy goście festiwalu będą mogli skorzystać ze Spacerownika Teatralnego. Jest to część ogólnopolskiego projektu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, który miał już swoje odsłony m.in. w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Jego uczestnicy będą mogli poznać teatralną historię Opola. Codziennie, w trakcie trwania festiwalu (poza czwartkiem 20 kwietnia) organizatorzy zapraszają na wieczorne koncerty we foyer teatru.