Międzynarodowe Targi Książki z udziałem ponad 300 uczestników z 15 krajów, w tym z Polski, rozpoczęły się w czwartek w Wilnie. W ramach czterodniowych targów odbędzie się około 400 imprez kulturalnych.

„Książki z Polski – nowe horyzonty”, to hasło stoiska, które przygotował Instytut Polski w Wilnie z udziałem polskich wydawnictw prezentowanych na targach. Celem jest m.in. pokazanie litewskiej publiczności, jak polscy reportażyści widzą i portretują świat w swoich książkach.

„Chcemy pokazać, że polska szkoła reportażu jest jedną z najlepszych na świecie, a książki Ryszarda Kapuścińskiego, Hanny Krall czy Mariusza Szczygła weszły do światowego kanonu literatury” - powiedział PAP dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Marcin Łapczyński.

Swój dorobek wydawniczy na wileńskich targach przedstawi m.in. jedno z największych polskich wydawnictw - Czarne. Polską szkołę reportażu będzie reprezentował Wojciech Górecki, specjalizujący się w tematyce kaukaskiej, autor takich książek jak „Planeta Kaukaz”, „Toast za przodków” czy „Abchazja”. O fenomenie polskiego reportażu i jego odbiorze opowie Zofia Dimitrijević z wydawnictwa Czarne.

Polskie stoisko tradycyjnie przygotowało również ofertę dla najmłodszych. Swoją działalność zaprezentuje wydawnictwo „Hokus Pokus” i specjalni goście: legenda polskiej ilustracji Józef Wilkoń, który zilustrował blisko 200 książek dla dzieci i dorosłych oraz Patrycja Bluj-Stodulska, młoda utalentowana ilustratorka i autorka książek dla dzieci pochodząca z Wilna, a mieszkająca w Warszawie.

Na targach odbędzie się premiera litewskiego zbioru poezji Tadeusza Różewicza „Woda w garnuszku”. Wiersze Różewicza na język litewski przetłumaczył litewski poeta i eseista Eugenijus Aliszanka, tom zilustrował Stasys Eidrigeviczius, który mówi o sobie, że jest litewskim Polakiem albo polskim Litwinem. Grafik spotka się także z publicznością targów.

To już 18. edycja Międzynarodowych Targów Książki w Wilnie. Organizatorzy przewidują, że odwiedzi je ponad 60 tys. osób.

Z Wilna Aleksandra Akińczo