Do 10 kwietnia malarze-amatorzy mogą zgłaszać swe prace do Konkursu Sztuki Intuicyjnej im. Juliusza Marcisza, organizowanego w Rudzie Śląskiej (Śląskie). Tematem tegorocznej edycji są polskie stroje ludowe – podał rudzki magistrat.

Organizatorem konkursu, który odbędzie się już po raz ósmy, jest Stowarzyszenie „Barwy Śląska” i Kolekcja „Barwy Śląska”. Mogą zgłaszać się do niego twórcy nieprofesjonalni z całego kraju, bez względu na wiek. Najstarszy uczestnik w dotychczasowej historii konkursu miał 84 lata, a najmłodszy – 10.

Udział w konkursie to szansa na pokazanie swoich prac na profesjonalnej wystawie, a także możliwość poznania innych malarzy i wymiana doświadczeń – zachęcają organizatorzy.

„Poziom artystyczny prac i ich liczba z roku na rok rośnie. Obrazy są coraz bardziej zaskakujące, dopracowane pod względem artystycznym i różnorodne. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja przyciągnie jeszcze więcej artystów amatorów z różnych stron Polski, w różnym wieku” - powiedziała Agnieszka Mueller ze Stowarzyszenia „Barwy Śląska”.

W całej historii konkursu, organizowanego od 2009 r., twórcy zgłosili 548 prac. W ubiegłym roku udział wzięło w nim 43 malarzy-amatorów, autorów 61 obrazów.

Każdy uczestnik może zgłosić od 1 do 3 prac w technice: akryl, olej, akwarela, pastel. Praca musi być oprawiona w listwy lub prostą ramę i posiadać uchwyt umożliwiający zawieszenie, a na odwrocie metryczkę z danymi autora.

Organizatorzy zaznaczają, że do konkursu mogą być zgłoszone tylko te prace, które wcześniej nie były nigdzie prezentowane. Obrazy można dostarczać – osobiście lub pocztą - do 10 kwietnia na adres: Stowarzyszenie „Barwy Śląska”, ul. Młyńska 16, 41-706 Ruda Śląska. Ogłoszenie wyników i przyznanie nagród zaplanowano na 19 maja. Wystawa pokonkursowa potrwa do końca lipca.

Patron konkursu, Juliusz Marcisz, urodził się 22 maja 1898 r. w Bielszowicach - obecnie dzielnicy Rudy Śląskiej – w górniczej rodzinie o patriotycznych tradycjach. Kiedy miał 14 lat, ukończył szkołę powszechną i rozpoczął pracę w bielszowickiej kopalni. W 1919 r. zapisał się do Polskiej Organizacji Wojskowej, przez co został zwolniony z pracy oraz zagrożony represjami władz niemieckich. Wstąpił wtedy do Armii Wielkopolskiej, która niedługo potem scalona została z Wojskiem Polskim. Po powrocie na Śląsk zaangażował się w działalność plebiscytową, walczył w III powstaniu śląskim.

Od najmłodszych lat Marcisz przejawiał zdolności artystyczne. Oprócz tworzenia obrazów był współtwórcą kół i zespołów skupiających plastyków nieprofesjonalnych przy zakładowych domach kultury w większości kopalni w Rudzie Śląskiej. Założył m.in. Stowarzyszenie Przyjaciół Sztuk Pięknych, którego celem był rozwój talentów ludzi, nie mających możliwości studiowania na uczelniach artystycznych, ale także rozpowszechnianie wiedzy w zakresie sztuki.

Z bogatego dorobku artysty, który zmarł w 1978 r. zachowało się niewiele prac. Te, które powstały w okresie międzywojennym zaginęły, natomiast namalowane po 1945 r. znajdują się w Muzeum Miejskim w Rudzie Śląskiej, Muzeum Miejskim w Zabrzu oraz w Muzeum Śląskim w Katowicach. Właścicielem części prac jest kolekcjoner malarstwa Stanisław Trefoń.

„Konkurs Sztuki Intuicyjnej to dobra okazja, by uczcić pamięć tego artysty, a także rozpowszechnić wiedzę o obecnych twórcach, pokazać sztukę intuicyjną szerszej publiczności i zintegrować grupy plastyczne” - powiedziała Agnieszka Mueller.