Dramat "On Body and Soul" węgierskiej reżyserki Ildiko Enyedi otrzymał Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu podczas sobotniej ceremonii zakończenia 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale. Doceniony został też "Pokot" Agnieszki Holland.

"On Body and Soul" (węg. Testroel es lelekroel) - film reklamowany jako "niezwykła historia osadzona w codziennym świecie, oparta na dwoistości snu i budzenia się, umysłu i materii" - opowiada o dwójce samotnych pracowników rzeźni, którzy za pomocą absurdalnych forteli szukają pretekstu, by się do siebie przytulić.

Enyedi polskiej publiczności znana jest głównie z nagrodzonego na festiwalu w Cannes filmu "Mój wiek XX" z rolą polskiej aktorki Doroty Segdy.

"Pokot", z rolami m.in. Agnieszki Mandat, Wiktora Zborowskiego, Borysa Szyca i Jakuba Gierszała, został wyróżniony Nagrodą im. Alfreda Bauera, przyznawaną filmom fabularnym wyznaczającym nowe perspektywy w sztuce filmowej.

"Żyjemy w bardzo trudnych czasach. Potrzebujemy nowych perspektyw, filmów, które są odważne i ważne, które poruszają tematy, które są ważne dla naszej planety" - mówiła reżyserka, odbierając nagrodę z rąk amerykańskiej aktorki Maggie Gyllenhaal. Dziękowała jury i festiwalowej publiczności oraz swoim współpracownikom.

Najnowszy film twórczyni "Całkowitego zaćmienia", powstały na podstawie powieści Olgi Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych", to historia Janiny Duszejko, kochającej przyrodę obrończyni zwierząt, która mimo braku zrozumienia ze strony lokalnej społeczności występuje przeciw kłusownictwu i polowaniom. "Pokot" światową premierę miał właśnie na berlińskim festiwalu, a na ekrany kin w Polsce wejdzie 24 lutego.

Za najlepszą reżyserię wyróżniony został Fin Aki Kaurismaeki ("Człowiek bez przeszłości", "Człowiek z Hawru") za film "The Other Side of Hope" (Toivon tuolla puolen), w którym właściciel restauracji i były komiwojażer zaprzyjaźnia się z grupą uchodźców niedawno przybyłych do Finlandii.

Nagrodę Grand Prix Jury otrzymał film "Felicite" Senegalczyka Alaina Gomis. Przedstawia on historię piosenkarki w barze w Kinszasie, która po wypadku nastoletniego syna musi w niebezpiecznym, kipiącym przemocą mieście znaleźć pieniądze na pilnie potrzebną chłopcu operację.

Srebrny Niedźwiedź za najlepszy scenariusz trafił do Sebastiana Lelio i Gonzalo Mazy za film "Una mujer fantastica" (Lelio jest także jego reżyserem) o kelnerce i piosenkarce w nocnym klubie, która musi się zmierzyć ze śmiercią swego ukochanego.

Srebrną statuetkę niedźwiedzia za wyjątkowy wkład artystyczny przyznano Danie Bunescu za montaż przy filmie "Ana, mon amour". Dramat - historia miłości dwojga studentów - powstał w koprodukcji francusko-niemiecko-rumuńskiej.

Austriak Georg Friedrich okrzyknięty został na Berlinale najlepszym aktorem za rolę w niemiecko-norweskim dramacie "Helle Naechte" o ojcu, który po latach nieobecności próbuje odbudować relację z synem.

Za najlepszą odtwórczynię roli kobiecej jury uznało pochodzącą z Korei Południową Min-hie Kim, która wystąpiła w dramacie "On the beach at night alone". Film opowiada o aktorce, która trafia do małego miasteczka i zastanawia się nad swoim związkiem z żonatym mężczyzną.

W piątek jury młodzieżowe festiwalu przyznało nagrodę Kryształowego Niedźwiedzia za najlepszy film dramatowi „Butterfly Kisses” polskiego reżysera Rafaela Kapelińskiego.

Inny Polak, Kuba Czekaj, dostał na Berlinale międzynarodową nagrodę Baumi Script Development Award za scenariusz filmu fabularnego "Sorry Polsko" o czterdziestoletnim tancerzu, który postanawia zerwać z niezadowalającą go pracą. Wyróżnienie na festiwalu odebrała także Zofia Wichłacz ("Miasto 44", "Powidoki"), której organizacja European Film Promotion (EFP) przyznała tytuł wschodzącej gwiazdy Shooting Star 2017.

W zeszłym roku na Berlinale nagrodzone Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszy scenariusz zostały "Zjednoczone Stany Miłości" Tomasza Wasilewskiego. Dwa lata temu Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera otrzymała Małgorzata Szumowska za "Body/Ciało".

W skład jury weszli w tym roku: Paul Verhoeven (przewodniczący), Dora Bouchoucha Fourati, Olafur Eliasson, Maggie Gyllenghaal, Julia Jentsch, Diego Luna oraz Wang Quan'an.

67. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Berlinale oficjalnie zakończy się w niedzielę. 68. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 15-25 lutego 2018 roku.