25 zespołów, chórów, duetów i solistów wystąpiło w piątek wieczorem podczas koncertu galowego 24. Ogólnopolskiego Festiwalu "Piosenka Białoruska 2017" w Białymstoku. To jedna z największych imprez kulturalnych w środowisku mniejszości białoruskiej w Polsce.

Na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku zaprezentowali się laureaci wyłonieni w wielostopniowych eliminacjach, które wcześniej odbyły się w pięciu miejscowościach w regionie: Dąbrowie Białostockiej, Siemiatyczach, Hajnówce, Bielsku Podlaskim i Białymstoku.

Podczas koncertu wystąpiły też zaproszone zespoły z Białorusi: z Mińska i Grodna. W repertuarze laureatów znalazły się zarówno tradycyjne pieśni białoruskie, ich nowe aranżacje, jak również współczesne piosenki białoruskie.

Organizatorem festiwalu jest Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne (BTSK) w Polsce. Jak powiedział PAP przewodniczący BTSK Jan Syczewski, poziom festiwalu z roku na rok jest coraz wyższy. Dodał, że ważnym elementem jest to, iż w konkursie startują zespoły nowe, przede wszystkim młodzieżowe. Mówił, że to właśnie one przejmują tradycję śpiewania od starszych. "Dzięki temu, nie grozi nam +usychanie+ tej pięknej tradycji białoruskiego śpiewu" - powiedział Syczewski.

Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Polsce to najstarsza organizacja mniejszości białoruskiej w kraju. W tym roku obchodzi 60. rocznicę powstania. Oprócz Ogólnopolskiego Festiwalu "Piosenka Białoruska" organizuje też m.in. doroczne Święto Kultury Białoruskiej oraz liczne festyny białoruskie w regionie.